Aplikace Praha zítra? představuje záměry od prvních nápadů, projektů v procesu přípravy až po ty, které se dokončují nebo už jsou hotové. Stavební záměry člověk vyhledá buď přímo na mapě, podle místa, nebo podle názvu. Výběr jde i zúžit pomocí filtrů třeba na fáze realizace nebo podle jednotlivých městských částí.
Karta projektu obsahuje základní popis, vizualizace nebo fotky projektu a zákres jeho umístění. Většinu údajů v databázi poskytli investoři a projektanti, další pochází z volně dostupných zdrojů. Nevýhodou aplikace může být, že podrobnější informace například o tom, co projekt brzdí, nebo podrobnosti o jeho změně musí člověk hledat jinde.
Centrum architektury a městského plánování, které pod IPR spadá, ale aplikaci doplňuje sérií přednášek. Ty vývoj a problematiku nejsledovanějších a zároveň nejsložitějších realizací mapují podrobněji za účasti odpovědných osobností a odborníků. Od samotné aplikace si vedení IPR slibuje, že Pražanům usnadní orientaci v tom, co se v jejich městě děje.
"Nebo může dít v okolí nejen jejich bydliště, ale i ve čtvrti, kam se třeba stěhují nebo se v ní často pohybují," říká ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč a dodává: "O velkých projektech se lidé často dozví z médií, ale důležité jsou i ty zdánlivě malé zásahy, které mohou mít na kvalitu života Pražanů velký dopad. Mluvím teď třeba o prodloužení tramvajové trati, nové pěší lávce nebo průchodu."
V současné době je v mapě 874 projektů. Mezi ty stěžejní patří například Vltavská filharmonie, Městský okruh, Radlická radiála, 4. kvadrant, Florenc 21, vlaková trať Bubny-Výstaviště, Hradební korzo nebo dopravní terminál Smíchov a územní studie Nové Dvory. Informace o nich CAMP pravidelně aktualizuje.
"Staráme se o to, aby v aplikaci byly všechny projekty aktuální, jsme tedy garantem veškerého obsahu. V druhé fázi chceme vyzvat všechny občany a investory, aby nám pomohli aplikaci spoluvytvářet a skrze připravovaný nástroj doplňovali, co se v jejich okolí plánuje. Už teď jde pomocí formuláře umístěného v aplikaci upozornit na neaktuální či chybějící informace," shrnuje Štěpán Bärtl, vedoucí pražského Centra architektury a městského plánování.