Na 3D tiskárně se dá vytisknout ledacos. Díky trojrozměrnému tisku vznikají boty, jídlo, oblečení, zdravotnický materiál, a dokonce i domy. Jedna z prvních staveb, která byla postavena pomocí této technologie, stojí v historickém centru Amsterdamu a navrhlo ji nizozemské architektonické studio DUS Architect.
Stejní architekti navrhli i mini domek, který má přivést život do opuštěné lokality bývalého průmyslového centra v severní části Amsterdamu. Osm metrů čtverečních velká kabina je tentokrát kompletně vytištěná z bioplastu, jehož základním komponentem je lněný olej vyvinutý ve spolupráci se společností Henkel. V budoucnu je tedy možné ho zcela zrecyklovat a podle potřeby znovu i přetisknout na něco jiného.
"Urban Cabin nabízí odpověď na otázku, jak stavět kompaktně a v souladu s udržitelným rozvojem měst. 3D tisku lze využít jako řešení dočasného bydlení, a to i v místech, která jsou zasažena živelními katastrofami," upřesnili svůj koncept architekti.
V domku je pouze jeden pokoj a místo na jednu pohovku, kterou lze rozložit do dvou oddělených postelí. Koupelna se již nevešla. Architekti ale pro všechny případy navrhli černou vanu, která byla rovněž vytištěna na 3D tiskárně. Je umístěna v exteriéru, a případné návštěvníky tak vybízí ke koupaní přímo pod hvězdnou oblohou.