Znečištěné ovzduší je jedním z nejnebezpečnějších a neviditelných zabijáků po celém světě, píše CNN a odkazuje na data Světové zdravotnické organizace, podle kterých každoročně způsobí až sedm milionů předčasných úmrtí.
Server proto představuje projekt městského stromu CityTree berlínské společnosti Green City Solutions. Ve skutečnosti jde o čtyři metry vysoký, tři metry široký a dva metry hluboký městský mobiliář vyplněný mechy a lišejníky.
Právě mechové kultury mají podle spoluzakladatele společnosti Zhenglianga Wua mnohem větší listový povrch a dokážou proto zachytit i více škodlivých látek. Jeden městský mechový strom tak dokáže vyčistit stejný objem vzduchu jako malý les o zhruba 270 stromech.
Mechové panely jsou zcela soběstačné a vyžadují jen velmi malou údržbu. Dešťovou vodu zachytávají do nádrže, odkud se pak čerpá do půdy. Solární panely dodávají elektřinu senzorům, které měří vlhkost, teplotu a efektivitu filtrace vzduchu.
CityTree je dosud nainstalován ve dvaceti městech po celém světě, včetně Osla, Paříže, Bruselu a Hongkongu. Propagátoři ho plánují umístit i do chudších zemí, ve kterých rovněž bojují se znečištěním vzduchu. Jedem mechový strom vyjde na 25 tisíc dolarů.
Podle odborníka na ovzduší Garyho Fullera z King´s College v Londýně je ale tato koncepce příliš ambiciózní. "I kdybyste měli sebelepší čistič vzduchu, přiblížit k němu znečištěný vzduch je velmi obtížné. Například výfukové plyny se rozptylují vertikálně až do výšky několika kilometrů," vysvětluje pro CNN Fuller.
Radí proto se znečištění vzduchu raději rovnou vyhnout a řešit ho v samotných počátcích, a to například nákupem autobusů s ekologičtějším provozem.
Vynálezci "městského stromu" si ale za slibnou budoucností svého projektu stojí. Mobilní mechové mobiliáře považují za pouhý první krok. Jejich cílem je technologii mechových panelů začlenit do stávajících budov. "Sníme o tom, že vytvoříme infrastrukturu, kterou budeme moci vyčistit a ochladit města," uzavírají.