Zelená hora po opravě. Nejkrásnější Santiniho dílo se vrátilo do podoby z 18. století

Zelená hora po opravě. Nejkrásnější Santiniho dílo se vrátilo do podoby z 18. století
V době baroka sem mířily tisíce věřících ročně, dnes Zelená hora láká hlavně milovníky Santiniho architektury. Památka ve Žďáru nad Sázavou je vrcholným dílem stavitele italského původu, posedlého symetrií a symbolikou čísel.
Kostel byl postavený v době, kdy kněží v pražské katedrále svatého Víta otevřeli hrob Jana z Nepomuku a zahájili jeho svatořečení. Ve tři sta let starém hrobě našli jeho relikvii, kterou fakticky špatně určili za mučedníkův jazyk. Jejich domněnku se vědcům podaří vyvrátit až v roce 1973, kdy rozbory vzorků ukážou, že to, co kněží považovali za svalovinu, byla část mozku se sraženou krví.
Kostel je ve stylu barokní gotiky, tedy zdobného uměleckého stylu v kombinaci se strohými rysy architektury.
Stavbu tvoří celkem 38 oken majících tři různé tvary.
Foto: Magdaléna Medková, Aktuálně.cz/Koruna Vysočiny
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
7. 8. 2023 7:00
V době baroka sem mířily tisíce věřících ročně, dnes Zelená hora láká hlavně milovníky Santiniho architektury. Památka ve Žďáru nad Sázavou je vrcholným dílem stavitele italského původu, posedlého symetrií a symbolikou čísel. Loni skončila náročná rekonstrukce kostela, letos řemeslníci dokončují práce na okolních ambitech. Z areálu zmizel hřbitov a do interiéru církevní stavby se vrátil lesk.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy