Zámek za čtyři miliony. Panství Bzí je v aukci, točili v něm Bartošová i Kachyňa

Zámek za čtyři miliony. Panství Bzí je v aukci, točili v něm Bartošová i Kachyňa
Rod panství obýval do konce druhé světové války. Po roce 1945 jejich majetek znárodnil stát a veškeré pozemky připadly státnímu statku, který je téměř půl století využíval k chovu hospodářských zvířat.
Po roce 2000 sice budova získala novou část střechy, do ničeho jiného ale její tehdejší majitel neinvestoval, a tak budova dál samovolně chátrala.
Některé z dveří, které si restituent neodnesl v 90. letech, mají podle památkářů ještě kování z dob klasicismu.
Původně gotická tvrz pochází ze 14. století, kdy český král Jan Lucemburský
daroval některé statky Petrovi z Rožmberka.
Foto: Radomír Kočí
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
15. 10. 2021 6:00
Zámek Bzí poblíž Českých Budějovic v novodobé historii vystřídal několik majitelů a dlouhodobě chátral. Soudní exekutor nakonec vydal příkaz k prodeji nemovitosti, a proto je teď v aukci. Vyvolávací cena je 4,2 milionu korun.

Zámek ze 14. století se proslavil díky Karlu Kachyňovi a jeho filmu Zlatí úhoři z roku 1979. O čtvrt století později v něm Jaroslav Soukup točil hororovou pohádku Svatba upírů, ve které hlavní roli ztvárnili Rudolf Hrušínský nejmladší a Iveta Bartošová. Podívejte se, jak to uvnitř zámku vypadá dnes. Aukce končí 21. října. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy