Vznikne další Manifesto? Největší architektonická soutěž pro studenty jde do finále

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
6. 3. 2020 13:00
Největší studentskou soutěž, která odpovídá na palčivé otázky v architektuře, čeká závěrečné kolo. Tématem 10. ročníku Superstudia je práce s fasádou starých, chátrajících či kontroverzních budov. Soutěžící měli jen den na výběr stavby a vypracování návrhu na její transformaci. O nejlepším projektu rozhodnou v sobotu 7. března v pražském Centru architektury a městského plánování světové špičky.
Soutěž Superstudio slaví letos deset let existence. Letos se do prvního kola přihlásilo rekordních 136 týmů z Česka a Slovenska, osmnáct z nich postoupilo do finále.
Soutěž Superstudio slaví letos deset let existence. Letos se do prvního kola přihlásilo rekordních 136 týmů z Česka a Slovenska, osmnáct z nich postoupilo do finále. | Foto: Superstudio

Do Superstudia se letos přihlásilo rekordních 136 týmů z Česka a Slovenska. Skupiny složené z dvou až tří budoucích architektů musely v prvním kole pochopit téma, vybrat konkrétní místo a navrhnout jeho proměnu. Zadání letos navrhlo prestižní architektonické studio OMMX z Londýna.

"Chtěli bychom, abyste zabalili některou ze stávajících budovu do nové 'kůže'. Vyberte si pro svou práci takovou stavbu, která má nedostatky právě ve své fasádě. Důvody mohou být různé, buď se na ní podepsal zub času, nebo se stala sporným symbolem politické, náboženské či kulturní moci," uvedlo studio OMMX v zadání, které architekti dostali 24 hodin před prvním kolem soutěže. 

Své návrhy budoucí architekti ukazovali v celkem pěti městech v Česku a na Slovensku. Pravidla soutěže jsou všude stejná, na prezentaci mají studenti deset obrázků, které porotě musí vysvětlit v třech minutách a dvaceti sekundách. 

"Vybrali jsme si nedostavěnou radnici na pražské Palmovce, která měla být aktivátorem a ikonou nové čtvrti, ale místo toho je symbolem zkázy a zbytečného úsilí, které do toho městská část i stavebníci vložili. Z radnice zbylo jen torzo a nedá se z té situace nijak vyjít," vysvětlují tři studenti z ČVUT.

Do centra pozornosti budoucích architektů se dostal i například chátrající Strahovský stadion anebo Národní památník na Vítkově, který je symbolem hned několika kontroverzních událostí. 

"Hledali jsme způsob, jak památník oživit a zbavit ho jeho původní ideologie. Navrhli jsme fasádu vytvořenou z lešení a růžového pláště, která by okolo památníku mohla dočasně stát a v praxi fungovat jako vyhlídka, promítací plátno anebo bar. Věříme, že by taková fasáda posloužila k oživení místa," vysvětluje jeden z dalších týmů.

Do dalšího kola se dostalo 18 nejlepších projektů. Kritéria měl každý z porotců různá, architektka a teoretička Anna Beata Háblová se zaměřila na to, jak se studenti popasují s praktickou stránkou druhé "kůže".

"Zajímalo mě, jak studenti obhájí 'druhou' fasádu budovy. Na české architektonické scéně s ní umí výborně pracovat například Stanislav Fiala, autor DRNu na Národní třídě, anebo Petr Stolín a Alena Mičeková, kteří za Mateřskou školu Nová Ruda získali ocenění Stavba roku. Pro mě je důležité, aby fasáda měla nejen estetickou, ale i praktickou funkci," řekla Háblová. 

Osmnáct finálových návrhů Superstudia posoudí v sobotu v pražském Centru architektury a městského plánování mezinárodní porota. Budou v ní zadavatelé tématu, londýnské studio OMMX, česko-švýcarský architekt Miroslav Šik anebo teoretička Pavla Melková. Součástí sobotního odpoledne bude také přednáška zahraničního studia. 

Z předešlých ročníků vzešly projekty, které později uspěly i v reálných výběrových řízeních. Týká se to například kontejnerového městečka Manifesto market, které v letní sezoně oživuje u Florence neutěšené místo pod pražskou magistrálou. 

Boj o Thermal: Hotel není muzeum, nechceme se vracet do 70. let, vzkazuje ředitel

Čtyřicet tisíc hostů přijede za léčením, ne na festival, ten nás neuživí. To, co se děje, je modernizace, ne destrukce, tvrdí Vladimír Novák. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 2 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy