Luxusní vily v pražské Troji vlastní miliardáři. Nejdražší dům tu stojí i 400 milionů

Luxusní vily v pražské Troji vlastní miliardáři. Nejdražší dům tu stojí i 400 milionů
"Popelářka" je jedna z nejstarších usedlostí Prahy 7. Stojí poblíž tramvajové zastávky Trojská a poslední dva roky vzkvétá před očima. Původně v ní sídlil pomologický ústav a viniční škola, která studenty učila rozlišovat ovocné odrůdy. V 50. letech s vínem neměla nic společného a od té doby chátrala. V roce 2017 koupil nemovitost a přilehlé pozemky podnikatel Zdeněk Zilvar, který chce vinařskou tradici v usedlosti brzy oživit.
V 20. století v Troji vzniklo několik klasicistních, neoklasicistních a funkcionalistických vil. Dům na snímku byl postaven v roce 1912 jako sídlo Otakara Chlupa, prvního děkana Filozofické fakulty Karlovy univerzity.
Byť k tomu chybí důkaz, odborníci spekulují, že autorem stavby mohl být František Roith, což byl autor například funkcionalistické budovy České národní banky nebo rezidence pražského primátora. Dnes je historická vila prázdná.
"Majitelem vily je menší developerská společnost, která chce pozemek rozdělit a část, na které stojí starý dům, prodat," vysvětluje Radomír Kočí ze spolku Prázdné domy, který dlouhodobě upozorňuje na chátrající nemovité dědictví v Česku. "Původní vila před rekonstrukcí je teď na prodej za 45 milionů korun," dodává průvodce.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
3. 3. 2020 6:00
Pražská Troja je historicky záplavovou oblastí. Na jedné straně končí zoologickou zahradou, na straně druhé viniční usedlostí Popelářka. Povodně a strmé zahrady byly dlouho příčinou, proč se do Troje lidé příliš nehrnuli. S tunelem Blanka a mostem do Holešovic ale lokalita stoupla na ceně. Vily a pozemky jsou na prodej jen zřídka, v uplynulých letech je skoupili nejbohatší Češi. Podívejte se.

Pražská Troja se historicky rozkládá ve dvou městských čtvrtích. Horní část dnes patří k Bohnicím, ta dolní spadá pod Prahu 7. Traduje se, že už za Karla IV. byly v Troji rozsáhlé vinice, nicméně první viniční lis pochází až ze 17. století, z doby, kdy pozemky vlastnil podnikatel a statkář Jakub Popelář.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy