Luxusní vily v pražské Troji vlastní miliardáři. Nejdražší dům tu stojí i 400 milionů

Luxusní vily v pražské Troji vlastní miliardáři. Nejdražší dům tu stojí i 400 milionů
"Popelářka" je jedna z nejstarších usedlostí Prahy 7. Stojí poblíž tramvajové zastávky Trojská a poslední dva roky vzkvétá před očima. Původně v ní sídlil pomologický ústav a viniční škola, která studenty učila rozlišovat ovocné odrůdy. V 50. letech s vínem neměla nic společného a od té doby chátrala. V roce 2017 koupil nemovitost a přilehlé pozemky podnikatel Zdeněk Zilvar, který chce vinařskou tradici v usedlosti brzy oživit.
V 20. století v Troji vzniklo několik klasicistních, neoklasicistních a funkcionalistických vil. Dům na snímku byl postaven v roce 1912 jako sídlo Otakara Chlupa, prvního děkana Filozofické fakulty Karlovy univerzity.
Byť k tomu chybí důkaz, odborníci spekulují, že autorem stavby mohl být František Roith, což byl autor například funkcionalistické budovy České národní banky nebo rezidence pražského primátora. Dnes je historická vila prázdná.
"Majitelem vily je menší developerská společnost, která chce pozemek rozdělit a část, na které stojí starý dům, prodat," vysvětluje Radomír Kočí ze spolku Prázdné domy, který dlouhodobě upozorňuje na chátrající nemovité dědictví v Česku. "Původní vila před rekonstrukcí je teď na prodej za 45 milionů korun," dodává průvodce.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
3. 3. 2020 6:00
Pražská Troja je historicky záplavovou oblastí. Na jedné straně končí zoologickou zahradou, na straně druhé viniční usedlostí Popelářka. Povodně a strmé zahrady byly dlouho příčinou, proč se do Troje lidé příliš nehrnuli. S tunelem Blanka a mostem do Holešovic ale lokalita stoupla na ceně. Vily a pozemky jsou na prodej jen zřídka, v uplynulých letech je skoupili nejbohatší Češi. Podívejte se.

Pražská Troja se historicky rozkládá ve dvou městských čtvrtích. Horní část dnes patří k Bohnicím, ta dolní spadá pod Prahu 7. Traduje se, že už za Karla IV. byly v Troji rozsáhlé vinice, nicméně první viniční lis pochází až ze 17. století, z doby, kdy pozemky vlastnil podnikatel a statkář Jakub Popelář.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy