Luxusní vily v pražské Troji vlastní miliardáři. Nejdražší dům tu stojí i 400 milionů

Luxusní vily v pražské Troji vlastní miliardáři. Nejdražší dům tu stojí i 400 milionů
"Popelářka" je jedna z nejstarších usedlostí Prahy 7. Stojí poblíž tramvajové zastávky Trojská a poslední dva roky vzkvétá před očima. Původně v ní sídlil pomologický ústav a viniční škola, která studenty učila rozlišovat ovocné odrůdy. V 50. letech s vínem neměla nic společného a od té doby chátrala. V roce 2017 koupil nemovitost a přilehlé pozemky podnikatel Zdeněk Zilvar, který chce vinařskou tradici v usedlosti brzy oživit.
V 20. století v Troji vzniklo několik klasicistních, neoklasicistních a funkcionalistických vil. Dům na snímku byl postaven v roce 1912 jako sídlo Otakara Chlupa, prvního děkana Filozofické fakulty Karlovy univerzity.
Byť k tomu chybí důkaz, odborníci spekulují, že autorem stavby mohl být František Roith, což byl autor například funkcionalistické budovy České národní banky nebo rezidence pražského primátora. Dnes je historická vila prázdná.
"Majitelem vily je menší developerská společnost, která chce pozemek rozdělit a část, na které stojí starý dům, prodat," vysvětluje Radomír Kočí ze spolku Prázdné domy, který dlouhodobě upozorňuje na chátrající nemovité dědictví v Česku. "Původní vila před rekonstrukcí je teď na prodej za 45 milionů korun," dodává průvodce.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
3. 3. 2020 6:00
Pražská Troja je historicky záplavovou oblastí. Na jedné straně končí zoologickou zahradou, na straně druhé viniční usedlostí Popelářka. Povodně a strmé zahrady byly dlouho příčinou, proč se do Troje lidé příliš nehrnuli. S tunelem Blanka a mostem do Holešovic ale lokalita stoupla na ceně. Vily a pozemky jsou na prodej jen zřídka, v uplynulých letech je skoupili nejbohatší Češi. Podívejte se.

Pražská Troja se historicky rozkládá ve dvou městských čtvrtích. Horní část dnes patří k Bohnicím, ta dolní spadá pod Prahu 7. Traduje se, že už za Karla IV. byly v Troji rozsáhlé vinice, nicméně první viniční lis pochází až ze 17. století, z doby, kdy pozemky vlastnil podnikatel a statkář Jakub Popelář.

 

Právě se děje

Další zprávy