Starat se o památku hraničí s šílenstvím. Pár dává do kupy pětisetletý dům v Krumlově

Starat se o památku hraničí s šílenstvím. Pár dává do kupy pětisetletý dům v Krumlově
Výsledkem je útulná kavárna a apartmán s vyřezávaným renesančním stropem, karmínovými stěnami a moderním nábytkem.
Až za pochodu zjišťovali, co vše je třeba opravit. S partnerem se učili domu naslouchat a získávali znalosti starých řemesel. Byla to práce na tři roky.
V přízemí domu majitelé nechali vybudovat prostor, který chtěli původně pronajímat kavárenskému provozu. "Shodou náhod jsme nakonec kavárnu pod názvem Masná 130 otevřeli sami, i když jsme s provozem podobného podniku neměli zkušenosti," říká Hanáková.
"Věděli jsme, že pro udržitelnost projektu bude muset patro sloužit nejen nám, ale také k pronájmu. Protože jsme nechtěli prostor dělit na hotelové pokoje, rozhodli jsme se ho zachovat celistvý, jak jej obývaly generace před námi a jak bychom ho rádi obývali i my sami," dodává.
Foto: Aktuálně.cz/Karolína Dostálová
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
12. 12. 2023 6:00
Ačkoli věděli, že pustit se do oprav 500 let starého domu v centru Českého Krumlova nebude nic jednoduchého, na to, s čím vším se budou muset potýkat, je nikdo nemohl připravit. "Dům byl po povodních staticky narušený, neměl kanalizaci, střecha byla v havarijním stavu a krov mnohem cennější, než kdokoliv tušil," říká pár, který si po letech práce pro cizí přál vybudovat něco svého.
 

Právě se děje

Další zprávy