"Všichni nám říkali: Zbořte to." V Jizerských horách opravili 200 let starou chalupu

"Všichni nám říkali: Zbořte to." V Jizerských horách opravili 200 let starou chalupu
Interiér ladily hlavně Alexandra a Kateřina. "Chalupa byla původně dost tmavá. Proto jsme vše vybíraly ve světlých barvách a přírodních materiálech," popisuje Alexandra. V přízemí je velká světnice s kuchyní, jídelním stolem a sedacími soupravami. Není tu žádná televize, zato projektor s promítacím plátnem.
Aby se majitelům splatila část investic, nabízejí dnes v horském domě ubytování. Chalupa na potoku, jak se jmenuje, pojme až osm lidí.
Majitelé na rekonstrukci strávili dva roky a za tu dobu jim dům přirostl k srdci.
V malé obci Jindřichov v Jizerských horách stojí nově zrekonstruovaná 200 let stará chalupa s rizalitem. Její majitelé, Filip, jeho žena Alexandra a sestra Kateřina, ji před dvěma lety dostali darem od rodičů, bylo na ní ale hodně práce.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
14. 3. 2023 11:52
Filip a jeho sestra dostali od rodičů chalupu z 19. století. Dům v malebné vesnici Jindřichov v Jizerských horách Filip původně nechtěl, jeho manželka a sestra Kateřina ho ale přemluvily k tomu, aby si obydlí nechali. V roce 2021 tak začali s rekonstrukcí a život se jim na čas obrátil vzhůru nohama. Volné víkendy trávili prací na stavbě a plánováním interiéru.

"Všichni nám říkali: 'Nemá to cenu, zbořte to a postavte si novou chalupu,'" říkají Filip a jeho žena Alexandra. "Nejspíš by to vyšlo levněji, ale byla by to chalupa jako každá jiná. Vypadala by jako nová dřevostavba nebo roubenka bez historie," dodávají. 

Základy domu, které sahají do 19. století, museli majitelé odhalit, což vyžadovalo i sundání střechy. "Byl květen 2021 a začalo pršet. Mezi těmi holými kamennými zdmi se vytvořil bazén plný vody a my jsme měli zase práci navíc. Střecha byla shnilá, takže ji museli kompletně vyměnit," vzpomíná Filip, který s humorem říká, že si za peníze, které do domu investoval, mohl koupit nové porsche.

Rodina zvládla rekonstrukci jen s řemeslníky, bez architekta i stavební firmy. "Věděli jsme, že podle současného územního plánu nemůžeme měnit půdorys. Nechali jsme tak jen zvýšit stropy, zbořili jsme kůlnu a přistavěli rizalit," říká Filip.

Interiér pak ladila hlavně jeho žena a sestra Kateřina. "Chalupa byla původně dost tmavá. Proto jsme vše vybíraly ve světlých barvách a přírodních materiálech," popisuje Alexandra.

Aby se majitelům splatila část investic, nabízejí dnes v horském domě ubytování. Chalupa na potoku pojme až osm lidí, má koupací sud s vodou, hernu pro děti a projektor ve společenském prostoru. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Lyžař Klaebo počtvrté vyhrál SP, Beranová byla ve sprintu v Tallinnu šestá

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo obhájil prvenství ve Světovém poháru, celkově ho získal počtvrté. V Tallinnu dnes suverénně zvítězil ve sprintu volnou technikou, byl to jeho 18. triumf v sezoně. Tereza Beranová dojela ve finále šestá a vyrovnala své maximum v seriálu. Zvítězila Norka Kristine Skistadová.

Kateřině Janatové chyběly k postupu do semifinále čtyři setiny sekundy, obsadila 15. místo. Muži se v kvalifikaci do nejlepší třicítky nedostali, neuspěl ani finalista z únorového mistrovství světa Michal Novák.

Poslední tři závody SP se uskuteční od pátku do neděle v Lahti, dva z nich budou individuální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy