"Taková chuděra." Zašlou trafostanici na Vysočině přestavěli v zážitkové ubytování

"Taková chuděra." Zašlou trafostanici na Vysočině přestavěli v zážitkové ubytování
Jen kousek od hradu Lipnice nad Sázavou stojí zážitkové ubytování Trafajda, které s pomocí svých přátel vybudoval Jiří Rokoský. Industriální památka ho před dvěma lety zaujala svou atmosférou i výhledem na malebnou krajinu Vysočiny.
Na deseti metrech čtverečních je vše, co člověk potřebuje ke krátkodobému pobytu.
"Zvenku vypadá jako obyčejná trafostanice. Uvnitř se ale dostanete do úplně jiné dimenze. Kolemjdoucí, kteří chtěli v průběhu záchrany nahlédnout dovnitř, byli doslova v šoku z toho, co spatřili. Nikdo nechápal, že je něco takového možné. S tím jsme do toho šli. Ukázat na principu udržitelnosti, že i ze zdánlivě zbytečného se dá vytvořit něco, co může sloužit další generaci," říká majitel.
V patře je pak spaní pro dva s polohovatelným roštem, roletami, projektorem a audiosoustavou.
Foto: Aktuálně.cz/ Jiří Rokoský
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
15. 3. 2023 13:42
I to, co dávno ztratilo svou funkci, může s trochou péče sloužit dalším generacím. Myslí si to Jiří Rokoský, který si v Lipnici nad Sázavou všiml chátrající trafostanice a společně s přáteli ji proměnil na atraktivní ubytování. Na deset metrů čtverečních dokázali vměstnat spaní pro dva, sprchu s toaletou, kuchyň i terasu s výhledem na kraj Vysočiny.

Jiří Rokoský je sice vystudovaný právník, během pandemie koronaviru se ale nadchl do seriálu o tiny housech, což ho inspirovalo ke stavbě ubytování z vyřazeného lodního kontejneru a konečně i záchraně opuštěné trafostanice z roku 1913.

"Projížděl jsem Lipnicí nad Sázavou, ale byla tam uzavírka, která mě donutila jet jinudy, než jsem měl ve zvyku. Když jsem míjel trafačku, pomyslel jsem si: 'Ty jo, taková chuděra. Chátrá tu kdoví jak dlouho, a přitom je na tak parádním místě. To musíme koupit, zachránit a dát jí nový smysl," říká otec půlroční dcery.

S Liborem Voplakalem, jeho bratrem Tomášem a Janou Chwaszcz začali pátrat, komu trafostanice patří. To je dovedlo až k Blance Jahodové, spoluzakladatelce české firmy Emco. "Moc jsme si nevěřili, ale zkusili jsme ji kontaktovat. Ukázalo se, že paní Jahodová je velmi milá, elegantní a energická dáma a my ji asi zaujali nadšením, nápadem a naším přístupem. Trafačku nám svěřila k rekonstrukci," popisuje nadšenec, který za pomoci přátel proměnil chátrající stavbu v romantické ubytování jménem Trafajda. Podívejte se.

 

Právě se děje

Další zprávy