"Taková chuděra." Zašlou trafostanici na Vysočině přestavěli v zážitkové ubytování

"Taková chuděra." Zašlou trafostanici na Vysočině přestavěli v zážitkové ubytování
Jen kousek od hradu Lipnice nad Sázavou stojí zážitkové ubytování Trafajda, které s pomocí svých přátel vybudoval Jiří Rokoský. Industriální památka ho před dvěma lety zaujala svou atmosférou i výhledem na malebnou krajinu Vysočiny.
Na deseti metrech čtverečních je vše, co člověk potřebuje ke krátkodobému pobytu.
"Zvenku vypadá jako obyčejná trafostanice. Uvnitř se ale dostanete do úplně jiné dimenze. Kolemjdoucí, kteří chtěli v průběhu záchrany nahlédnout dovnitř, byli doslova v šoku z toho, co spatřili. Nikdo nechápal, že je něco takového možné. S tím jsme do toho šli. Ukázat na principu udržitelnosti, že i ze zdánlivě zbytečného se dá vytvořit něco, co může sloužit další generaci," říká majitel.
V patře je pak spaní pro dva s polohovatelným roštem, roletami, projektorem a audiosoustavou.
Foto: Aktuálně.cz/ Jiří Rokoský
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
15. 3. 2023 13:42
I to, co dávno ztratilo svou funkci, může s trochou péče sloužit dalším generacím. Myslí si to Jiří Rokoský, který si v Lipnici nad Sázavou všiml chátrající trafostanice a společně s přáteli ji proměnil na atraktivní ubytování. Na deset metrů čtverečních dokázali vměstnat spaní pro dva, sprchu s toaletou, kuchyň i terasu s výhledem na kraj Vysočiny.

Jiří Rokoský je sice vystudovaný právník, během pandemie koronaviru se ale nadchl do seriálu o tiny housech, což ho inspirovalo ke stavbě ubytování z vyřazeného lodního kontejneru a konečně i záchraně opuštěné trafostanice z roku 1913.

"Projížděl jsem Lipnicí nad Sázavou, ale byla tam uzavírka, která mě donutila jet jinudy, než jsem měl ve zvyku. Když jsem míjel trafačku, pomyslel jsem si: 'Ty jo, taková chuděra. Chátrá tu kdoví jak dlouho, a přitom je na tak parádním místě. To musíme koupit, zachránit a dát jí nový smysl," říká otec půlroční dcery.

S Liborem Voplakalem, jeho bratrem Tomášem a Janou Chwaszcz začali pátrat, komu trafostanice patří. To je dovedlo až k Blance Jahodové, spoluzakladatelce české firmy Emco. "Moc jsme si nevěřili, ale zkusili jsme ji kontaktovat. Ukázalo se, že paní Jahodová je velmi milá, elegantní a energická dáma a my ji asi zaujali nadšením, nápadem a naším přístupem. Trafačku nám svěřila k rekonstrukci," popisuje nadšenec, který za pomoci přátel proměnil chátrající stavbu v romantické ubytování jménem Trafajda. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Lyžař Klaebo počtvrté vyhrál SP, Beranová byla ve sprintu v Tallinnu šestá

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo obhájil prvenství ve Světovém poháru, celkově ho získal počtvrté. V Tallinnu dnes suverénně zvítězil ve sprintu volnou technikou, byl to jeho 18. triumf v sezoně. Tereza Beranová dojela ve finále šestá a vyrovnala své maximum v seriálu. Zvítězila Norka Kristine Skistadová.

Kateřině Janatové chyběly k postupu do semifinále čtyři setiny sekundy, obsadila 15. místo. Muži se v kvalifikaci do nejlepší třicítky nedostali, neuspěl ani finalista z únorového mistrovství světa Michal Novák.

Poslední tři závody SP se uskuteční od pátku do neděle v Lahti, dva z nich budou individuální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy