"Ať tě to ani nenapadne." Z pobláznění koupili kontejner, předělávají ho na útulnu

"Ať tě to ani nenapadne." Z pobláznění koupili kontejner, předělávají ho na útulnu
S pracemi pár začal přesně v den zamilovaných minulého roku. Původně si oba mysleli, že s přestavbou budou hotoví do roka a do dne.
Dvojice nechtěla nový domek, přála si dát nový smysl vyřazenému kontejneru. Nabízely se různé internetové bazary, překupníci, aukční portály, až zvítězilo velké překladiště, kde byl široký výběr vyřazeného plechu: "Domluvili jsme si nákupní návštěvu na den, který se bohužel záhy ukázal být prvním dnem nouzového stavu. A bylo po kontejneru. Nakonec se nám ho podařilo zakoupit hned, jak se vše poprvé rozvolnilo asi za 60 tisíc korun. Když ho jeřáb skládal na pozemek rodičů, kde ho předěláváme, sousedi se ptali, zda jsme si z Číny objednali roušky, a nechtěli nám věřit, že je kontejner úplně prázdný."
"Sami říkáme, že les is more, protože Rocksky House, jak mu od počátku říkáme, bude umístěn u lesa a les je prostě víc. Ale zase musí být splněny nějaké životní standardy, aby se v něm dalo fungovat," tvrdí.
Samotný interiér si dvojice nejprve navrhla v programu SketchUp. Promysleli, jak bude vypadat rozvržení místnosti a kudy do kontejneru půjde světlo. Sami si vyrobili také nábytek, často z použitého dřeva, které nikdo nechtěl.
Foto: Jirka Rokoský
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 28. 3. 2021 20:58
Ne, neboj, to stavět nebudeme, uklidňoval svou přítelkyni Jiří Rokoský poté, co se nadchl seriálem o tiny housech: "Jednoho dne jsem se ale probudil a věděl, že to musíme udělat." A tak už při první vlně pandemie hledal vyřazený kontejner a po večerech studoval, jak ho svépomocí předělat. Přestože má pár ke stavitelství daleko, během jednoho roku zvládl kusu oceli vdechnout nový život.

Kontejner nazvaný Rocksky House stojí nedaleko Humpolce. Na rodinný pozemek ho advokát a ekonomka dostávali pomocí jeřábu, navíc v době, kdy končil jarní lockdown. "Sousedi se nás ptali, zda jsme si z Číny objednali roušky, a nechtěli nám věřit, že je kontejner úplně prázdný."

Dvojice chce kontejner pronajímat lidem na víkendy a skrz něj šířit myšlenku, že k životu toho člověk vlastně tolik nepotřebuje, říká Rokoský: "Současně bychom rádi, aby si lidé naplno uvědomili, že nejlepší umělec všech dob je příroda. Takže v domečku bude Polaroid, starý dalekohled a historický psací stroj, aby si lidé mohli alespoň částečně zaznamenat tu atmosféru, co zažili."

Nahlédněte s námi dovnitř.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy