V přírodě na Vysočině postavili malebnou hájenku. Je zázemím pro lesníky i hajného

V přírodě na Vysočině postavili malebnou hájenku. Je zázemím pro lesníky i hajného
Provozní areály jako lesovny nebo jiné sklady techniky v Česku většinou postrádají kvalitní architekturu. Navrhnout čistě účelovou stavbu proto pro studio bylo částečně výzvou.
V přízemí je také zasedací místnost s prosklenou stěnou a lodžií, která vyhlíží do lesa.
V severním křídle je provozovna na zpracování dřeva a šatny, umývárny s toaletami a sklady techniky. V podkroví je pak prostor pro ubytování a zázemí sezonních pracovníků.
Hospodářům z Pacovské lesní na Vysočině dlouho chybělo kvalitní zázemí, které by bylo nedaleko lesa. Ještě donedávna totiž museli do areálu kompostárny dojíždět i s veškerou technikou z nedaleké obce.
Foto: Filip Šlapal
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
12. 5. 2022 6:00
Lesní hospodáři v Pacově na Vysočině mají konečně moderní hájenku. Ještě donedávna totiž museli do areálu kompostárny dojíždět i s veškerou technikou z nedaleké obce, teď jim architekti navrhli a postavili dřevostavbu se sedlovou střechou, která nabízí i kanceláře nebo ubytování pro sezonní pracovníky.

"Lesovna je kombinací hlavně modřínového dřeva a čistých omítek. V interiérech jsme uplatnili prefabrikované železobetonové prvky, jako byly stropní panely nebo schodiště. Obecně jsme uvnitř volili vysoce odolné materiály s jednoduchou estetikou a půvabem. Vnější plochy jsou dlážděné z žulových kostek," popisují architekti ze studia 20-20-architekti, kteří stavbu navrhli.

Sklady pro hospodáře vypadají jako rodinný dům, podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Na podporu výuky v MŠ a ZŠ chce ministerstvo rozdělit devět miliard korun z EU

Ministerstvo školství chce rozdělit devět miliard korun z evropských dotací na posílení podpůrných pedagogických pozic, jako jsou školní psychologové či speciální pedagogové, a zlepšení kvality vzdělávání v základních a mateřských školách. O peníze budou moct žádat pomocí zjednodušených formulářů, takzvaných šablon, od středy do 28. dubna příštího roku. Dotace půjdou z nového Operačního programu Jan Amos Komenský, který šablonami naváže na předchozí program Výzkum, vývoj a vzdělávání. 

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Třinec narazí v Lize mistrů na Skellefteu, Davos a Belfast

Extraligový šampion Třinec se v příštím ročníku hokejové Ligy mistrů utká v základní skupině H se švédským klubem Skelleftea AIK, švýcarským Davosem a britským Belfastem. Vicemistr Sparty narazí ve skupině A na další švédský celek Lulea HF, finský Jukurit Mikkeli a dánský Aalborg. Cesta do Švédska čeká také vítěze základní části extraligy Hradec Králové, který narazí ve skupině G na Frölundu, Eisbären Berlín a francouzský Grenoble. Rozhodl o tom dnešní los v dějišti mistrovství světa v Tampere.

Další zprávy