V přírodě na Vysočině postavili malebnou hájenku. Je zázemím pro lesníky i hajného

V přírodě na Vysočině postavili malebnou hájenku. Je zázemím pro lesníky i hajného
Provozní areály jako lesovny nebo jiné sklady techniky v Česku většinou postrádají kvalitní architekturu. Navrhnout čistě účelovou stavbu proto pro studio bylo částečně výzvou.
V přízemí je také zasedací místnost s prosklenou stěnou a lodžií, která vyhlíží do lesa.
V severním křídle je provozovna na zpracování dřeva a šatny, umývárny s toaletami a sklady techniky. V podkroví je pak prostor pro ubytování a zázemí sezonních pracovníků.
Hospodářům z Pacovské lesní na Vysočině dlouho chybělo kvalitní zázemí, které by bylo nedaleko lesa. Ještě donedávna totiž museli do areálu kompostárny dojíždět i s veškerou technikou z nedaleké obce.
Foto: Filip Šlapal
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
12. 5. 2022 6:00
Lesní hospodáři v Pacově na Vysočině mají konečně moderní hájenku. Ještě donedávna totiž museli do areálu kompostárny dojíždět i s veškerou technikou z nedaleké obce, teď jim architekti navrhli a postavili dřevostavbu se sedlovou střechou, která nabízí i kanceláře nebo ubytování pro sezonní pracovníky.

"Lesovna je kombinací hlavně modřínového dřeva a čistých omítek. V interiérech jsme uplatnili prefabrikované železobetonové prvky, jako byly stropní panely nebo schodiště. Obecně jsme uvnitř volili vysoce odolné materiály s jednoduchou estetikou a půvabem. Vnější plochy jsou dlážděné z žulových kostek," popisují architekti ze studia 20-20-architekti, kteří stavbu navrhli.

Sklady pro hospodáře vypadají jako rodinný dům, podívejte se.

 

Právě se děje

Další zprávy