"Dům je velice rozsáhlý a je finančně i časově náročný na rekonstrukci, proto probíhá po fázích a někdy je těžké ji zkombinovat s provozem penzionu," říkají Valerie a David Kozelští, majitelé znojemského penzionu Stará pekárna. Když nastal covidový lockdown, úbytku hostů tolik nelitovali a čas využili pro restaurování sklepní klenby v průjezdu a gotických kamenných ostění. "Pořád máme co dělat," tvrdí manželé, kteří na rekonstrukci středověkého domu začali pracovat před pár lety po návratu z cest po Asii.
Památka byla staticky ve špatném stavu, většina materiálu v ní však byla původní. David je bývalý reprezentant v rychlostní kanoistice, avšak k práci rukama má blízko - dědeček ho v dětství učil truhlařině a jeho otec byl stavař. Valerie má zase cit pro design a dokáže ocenit kouzlo starých věcí.
"V Asii jsme se začali zajímat o učení feng-šuej, které je o člověku a jeho vztahu k prostoru. Věděli jsme, že aby nám v tom domě bylo příjemně, musíme dobře volit dispozice a nenarušit atmosféru nevhodnými úpravami. Strávili jsem tu stovky hodin a přitom jsme pozorovali slunce i to, jak se ten dům chová. K některým rozhodnutím jsme museli postupně dozrát a pořád dozráváme," říkají David s Valerií, kteří proměnili dům v penzion Stará pekárna.
Ten se loni stal nejlepším malým penzionem roku. Jako vítěze ve své kategorii ho ocenil tým serveru Amazing Places, jež vybírá kouzelná místa v Čechách, ve Slezsku i na Moravě.
Podívejte se, jak penzion uvnitř vypadá.