Rodina si u Prahy postavila slamák. Dům z přírodních materiálů nemusí být punk, tvrdí

Rodina si u Prahy postavila slamák. Dům z přírodních materiálů nemusí být punk, tvrdí
"Na slámě se nám líbilo, že se dá sehnat v místě stavby a postupy jsou jednoduché, takže se je může naučit každý. Ukázalo se, že je to však velmi pracné," říká architekt. "Žena se pro přírodní materiály nadchla poměrně rychle a důvěřovala mi, což bylo hodně důležité, protože nejsme tak bohatí, abychom si na dům nebrali půjčku."
Interiér působí moderně, i když je v zemitých barvách. Jádrem domu je společenská místnost s hernou…
… jídelnou a kuchyní.
Kuchyňský koutek propojuje s obývákem průhled, který působí jako výdejní okénko. Zobrazit 27 fotografií
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
11. 11. 2021 6:00
Architekt Jiří Ryšavý a jeho žena bydlí u Prahy v novostavbě s hliněnými omítkami a izolací ze slámy, rodinný dům bez uhlíkové stopy stavěli částečně svépomocí sedm let. "Na slámě se nám líbilo, že se dá sehnat v místě stavby a postupy jsou jednoduché, takže se je může naučit každý. Ukázalo se však, že je to velmi pracné," říká.

Slamák, jak domu říkají sami majitelé, je téměř pasivní dřevostavba zateplená slámou. Majitelé stavbou chtěli vyvrátit představu o tom, že dům z přírodních materiálů musí být "punk". "Stavby s sebou často nesou přívlastek experimentální a postrádají architekturu. Přitom ze slámy jde stavět i moderně," tvrdí architekt Jiří Ryšavý, který je rovněž členem ateliéru DomEk i spolku Ekodům.

Náklady na přírodní dům, který si rodina za sedm let navrhla a postavila na pozemku v Davli, vyšly zhruba na tři a půl milionu korun. Podívejte se, jak stavba vypadá. 

 

Právě se děje

Další zprávy