Po vzniku Československé republiky byl Ústav šlechtičen zrušen. V jeho místech se pak v průběhu let nacházely kanceláře a depozitáře. Po nástupu komunistického režimu zřídilo v objektu své sídlo někdejší ministerstvo vnitra. Celý areál ale postupně chátral. Většinu místností i nádvoří vrátila do původního stavu až nejdelší novodobá rekonstrukce v dějinách Pražského hradu.
Boční nárožní vstup do Rožmberského paláce, za nímž se ukrývá jedno z nejpůsobivějších schodišť na Pražském hradě, se nachází na náměstí U svatého Jiří. Mezi nejzajímavější prostory paláce pak patří Kaple nejsvětějšího kříže, jejíž stropy zdobí fresky z pozdně barokní éry.
Prostory kaple i Rožmberského sálu poničily zásahy komunistického režimu. V kapli se například v minulosti nacházela trafostanice nebo tělocvična. Díky rekonstrukci jsou ale oba objekty již opět plně v provozu a v původním stavu.
V současnosti se v areálu rozkládají prostory pro veřejnost, kanceláře hradní správy a policie, zázemí archeologů, restaurátorské ateliéry nebo Archiv Kanceláře prezidenta republiky. Nově je v objektu opět funkční i původní kašna, novinkou je pak také nedávno vybudovaná vyhlídková terasa.
Vedle toho se v areálu nacházejí i významná umělecká díla z období baroka a klasicismu. V jednom z jeho prostor je možné navštívit i dobovou expozici, která ukazuje, jak palác vypadal v době, kdy v něm pobývaly šlechtičny.