Setkávala se tam významná jména. Škola architektury zaujme funkcionalistickými okny

TV Architect
2. 4. 2023 10:59
Architekt Jan Kotěra založil Školu architektury v roce 1910 jako nedílnou součást uměleckého vzdělávání na Akademii výtvarných umění. Původně se mělo jednat o patrovou stavbu ve stylu pozdní moderny s výrazným kubistickým portálem. Po Kotěrově smrti se ale jeho nástupcem stal architekt Josef Gočár, který budově přidal nové patro s rovnou střechou a funkcionalistickými okny.
Školu architektury založil v roce 1910 architekt Jan Kotěra jako nedílnou součást uměleckého vzdělávání na Akademie výtvarných umění. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Gočár, který využíval ateliér hned v přízemí budovy, pak vyučoval na Škole architektury až do své smrti. Jeho přístavba se nese ve stylech art deco a neoplasticismu. V interiéru v nejvyšším patře se kupříkladu nacházejí výrazná ateliérová okna směřující na sever, která žákům přinášejí dostatek přirozeného světla a působivý výhled do Stromovky.

Podívejte se také na díl Skrytých pokladů o Kotěrově tramvaji:

Pozornost přitáhnou taktéž dochované stropní lampy lžícovitého tvaru, které navrhl ve 30. letech Gočárův žák Jaroslav Fišer. Dílčí úpravy dispozic pak po druhé světové válce provedli architekti Jaroslav Fragner či František Cubr. 

V roce 2019 budova prošla obnovou podle návrhu ateliéru Skupina pod vedením architektky Marcely Steinbachové. 

 

Právě se děje

Další zprávy