Skryté poklady architektury: Palác První české zajišťovací banky (Goethe-Institut)

TV Architect
8. 5. 2022 11:30
Palác První české zajišťovací banky, v současné době Goethe-Institut, je budova na Masarykově nábřeží, která vznikla jako součást obytného bloku v letech 1903 až 1905. Objekt paláce je ze souboru staveb nejvýraznější díky své poloze na nároží ulic Na Struze a Masarykovo nábřeží. Na projektu domovního bloku se podíleli významní čeští architekti.
Palác První české zajišťovací banky, v současné době Goethe-Institut, je budova na Masarykově nábřeží. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

V budově původně sídlila První česká zajišťovací banka, dnes tu působí česká odbočka Goethe-Institutu. Po válce zde sídlila ale například i různá zahraniční velvyslanectví. 

Podívejte se také na díl Skrytých pokladů o Legiobance:

Autorem stavby byl absolvent pražské techniky a později druhý ředitel UMPRUM Jiří Stibral (1859-1939), architekt, dekoratér, autor výstavních pavilonů, rekonstrukcí, domů, pomníků a hrobek, ale také salonních vozů Ringhofferových závodů, povýšený za své dílo císařem do šlechtického stavu (1901). 

Dnešní Goethe-Institut je bohatě dekorovanou secesní budovou. Sochařská výzdoba atiky je dílem Ladislava Šalouna. Dominantní je pak fénix na vrcholu budovy, který je umístěn mezi dvěma výraznými komíny. V interiérech se částečně zachovala původní výzdoba, například nádherné secesní zábradlí na schodišti. Dřívější bankovní hala dnes slouží jako knihovna.  

Aktuálně se zde pořádají nejrůznější přednášky, výstavy, kulturní akce a je zde i kavárna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Návrh novely letošního státního rozpočtu předloží Stanjura vládě v červenci

Návrh novely letošního státního rozpočtu předloží ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) vládě v červenci, řekl ve středu na tiskové konferenci. Do té doby budou podle něj schválena některá další opatření v souvislosti s energetickou krizí, budou k dispozici také přesnější data o hospodaření státu. Doplnil, že podle dubnového makroekonomického výhledu bude v letošním rozpočtu nejvýše 15 miliard korun dodatečných příjmů ve srovnání se schváleným rozpočtem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na podporu výuky v MŠ a ZŠ chce ministerstvo rozdělit devět miliard korun z EU

Ministerstvo školství chce rozdělit devět miliard korun z evropských dotací na posílení podpůrných pedagogických pozic, jako jsou školní psychologové či speciální pedagogové, a zlepšení kvality vzdělávání v základních a mateřských školách. O peníze budou moct žádat pomocí zjednodušených formulářů, takzvaných šablon, od středy do 28. dubna příštího roku. Dotace půjdou z nového Operačního programu Jan Amos Komenský, který šablonami naváže na předchozí program Výzkum, vývoj a vzdělávání. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy