Vyšší než Petřínská rozhledna. Radnice v Ostravě je komplexem, který nemá obdoby

TV Architect
21. 8. 2022 7:30
Nová radnice Ostrava se nachází v centru města na Prokešově náměstí. Projekt vznikl ve 20. letech minulého století na základě architektonické soutěže, kterou vyhrál brněnský architekt Vladimír Fischer. Jedná se o největší radniční komplex České republiky. Nyní je sídlem Statutárního města Ostravy, Moravskoslezské vědecké knihovny, pobočky České spořitelny a turistického informačního centra.
Nová radnice Ostrava se nachází v centru města na Prokešově náměstí. Velkorysý projekt vznikl ve 20. letech na základě architektonické soutěže. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Dvoukřídlá budova s vyhlídkovou věží se začala stavět v roce 1923 podle návrhu Vladimíra Fischera. Na projektu spolupracoval s kolegy Františkem Kolářem a Janem Rubým. Radnice byla dokončena v roce 1930. Pozoruhodný je koncept budovy s velkým nádvořím a hlavním vstupem, který zdobí několik plastik sochaře Václava Macha, který byl žákem slavného Josefa Václava Myslbeka. V současné době uprostřed nádvoří stojí moderní kašna od sochaře Františka Štorka. 

Podívejte se na další díl Skrytých pokladů z Ostravy:

Budova má interiér v duchu dobového funkcionalismu. Do dnešní doby se zde zachovalo mnoho původních prvků. Monumentální je především vstupní vestibul, jehož stěny jsou obloženy zlatým travertinem. V budově stále slouží prvorepublikový výtah zvaný páternoster. Pozoruhodná je taktéž velká zasedací síň, zdobená reliéfy sochaře Hrbka s motivy ostravského života, a místnost Rady města Ostravy, odkud je možné se dostat na terasu s výhledem na náměstí. V interiéru najdeme také lustry z broušeného českého křišťálu či zdobné skleněné vitráže s erby města a regionu. Na podobě interiéru radnice se podílel žák Jana Kotěry Karel Kotas. Je známý především jako autor různých bankovních paláců. 

Dominantou radnice je věž vysoká 85 metrů, je tak vyšší než Petřínská rozhledna. Má ocelovou konstrukci se zajímavými technickými prvky, je zde schodiště i výtah, kterým se dostanete na vyhlídkový ochoz.

V přízemí budovy ze strany od Komenského sadů je pak slavná venkovní restaurace. Zde se natáčel televizní pořad Divadélko pod věží.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při protestech v Íránu po úmrtí mladé ženy v policejní vazbě zemřelo už 41 lidí

Na 41 stoupl počet obětí protestů, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránská státní média. Počet obětí bude ale nejspíš ještě vyšší, lidskoprávní organizace v pátek hovořily o nejméně 50 mrtvých.

Jak v sobotu uvedl íránský prezident Ebráhím Raísí, Írán se musí s protesty a s těmi, co narušují bezpečnost v zemi, "rozhodně vypořádat". Při protestech v provincii Gílán na severu Íránu zadržela policie 739 lidí, z toho 60 žen, uvedla íránská média. Írán podle nich také kritizoval krok Spojených států, které chtějí udělat výjimku ze sankcí, aby pomohly Íráncům zajistit v době celonárodních protestů internet.

Protesty se konaly ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálily hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulý týden v úterý zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy