Dvoukřídlá budova s vyhlídkovou věží se začala stavět v roce 1923 podle návrhu Vladimíra Fischera. Na projektu spolupracoval s kolegy Františkem Kolářem a Janem Rubým. Radnice byla dokončena v roce 1930. Pozoruhodný je koncept budovy s velkým nádvořím a hlavním vstupem, který zdobí několik plastik sochaře Václava Macha, který byl žákem slavného Josefa Václava Myslbeka. V současné době uprostřed nádvoří stojí moderní kašna od sochaře Františka Štorka.
Podívejte se na další díl Skrytých pokladů z Ostravy:
Budova má interiér v duchu dobového funkcionalismu. Do dnešní doby se zde zachovalo mnoho původních prvků. Monumentální je především vstupní vestibul, jehož stěny jsou obloženy zlatým travertinem. V budově stále slouží prvorepublikový výtah zvaný páternoster. Pozoruhodná je taktéž velká zasedací síň, zdobená reliéfy sochaře Hrbka s motivy ostravského života, a místnost Rady města Ostravy, odkud je možné se dostat na terasu s výhledem na náměstí. V interiéru najdeme také lustry z broušeného českého křišťálu či zdobné skleněné vitráže s erby města a regionu. Na podobě interiéru radnice se podílel žák Jana Kotěry Karel Kotas. Je známý především jako autor různých bankovních paláců.
Dominantou radnice je věž vysoká 85 metrů, je tak vyšší než Petřínská rozhledna. Má ocelovou konstrukci se zajímavými technickými prvky, je zde schodiště i výtah, kterým se dostanete na vyhlídkový ochoz.
V přízemí budovy ze strany od Komenského sadů je pak slavná venkovní restaurace. Zde se natáčel televizní pořad Divadélko pod věží.