Nejvyšší purkrabí byla ve své době velmi důležitá funkce, jednalo se o nejvýznamnějšího úředníka království. Ten zároveň zastával pozici vedoucího zemského soudu. Jednalo se vždy o příslušníka významného šlechtického rodu. "Někteří purkrabí proto mají své znaky na vstupní bráně, která vede na hlavní nádvoří," popisuje v reportáži historik architektury Zdeněk Lukeš.
Kromě vlastní budovy purkrabství se v areálu nachází také dominantní prvek, původně románská obranná věž. Černá věž sloužila v jedné době také jako vězení pro dlužníky. K věži přiléhá malý domek a nachází se zde také letní scéna, kde se v nedávné minulosti konaly například Shakespearovské slavnosti. Ty by se po rekonstrukci objektu měly vrátit.
Podívejte se také na díl Skrytých pokladů architektury o Domu U Černé Matky Boží:
"Západním směrem se nachází malé náměstíčko, které vzniklo teprve nedávno. V těchto místech se v minulosti nacházely cenné středověké domky. Ty byly v 60. letech minulého století zbourány," vzpomíná Lukeš.
V té době bylo také rozhodnuto, že zde bude stát Dům československých dětí. Tento projekt vypracovali architekti Josef Hlavatý a Karel Kunca. Ve stejné době zde vznikla skleněná vestavba, která byla časem odstraněna. Dochovala se kašna od autorky Aleny Kroupové, která momentálně zdobí právě nově vzniklé náměstíčko.
Mozaiky s kosmonauty
"V interiéru se nachází příjemná kavárna s mozaikami z 60. let od Ladislava Guderny s tematikou kosmonautiky. Je zde také velký víceúčelový sál, kde se odehrávala menší divadelní představení. Sál nyní slouží pro různé přednášky a akce. Z 60. let zde byla dochována celá řada detailů, jako zábradlí, sloupy, osvětlení či spirální schodiště," popisuje z místa Zdeněk Lukeš.
Jediný sál, kde zůstala původní dekorace, se nachází v nejvyšším patře purkrabství. Místnost zemského soudu dodnes zdobí malované stěny a strop z renesanční doby.
V objektu najdete také muzeum hraček Ivana Steigera, známého výtvarníka a světoznámého sběratele. Je zde ale i nové muzeum fotografie. Celý areál byl rekonstruován podle návrhu architekta Václava Hrabíka a pomalu se celý otevírá veřejnosti.