Osada Baba: Unikátní domy s krásným výhledem na Prahu

TV Architect
21. 11. 2021 8:30
Území, kterému se říká Baba, najdeme v Dejvicích. Jedná se o místo s impozantní vyhlídkou na město. V letech 1931 a 32 tady Svaz československého díla, které propagovalo moderní formy bydlení, nechalo vystavět tzv. výstavní kolonii. Jednalo se o urbanizační projekt, kde si zájemci mohli vybrat dům a ten si koupit, anebo si podle vybraného objektu nechat postavit vlastní sídlo.
Území, kterému se říká Baba, najdeme v Dejvicích. Jedná se o krásné místo nad Prahou s impozantní vyhlídkou na město. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Projektu se účastnila řada architektů. Urbanistickou studii vypracoval architekt Pavel Janák se svými žáky. Vznikl šachovnicový systém zástavby, na kterém vyrostlo zhruba 30 rodinných domů. Mezi významnými architekty byla jména jako Josef Gočár, Pavel Janák či František Kavalír, Ladislav Machoň, Oldřich Starý a Jan E. Koula. Objevili se zde ale i moderní umělci z nastupující generace architektů jako Ladislav Žák nebo František Zelenka.

Kolonie Baba, 2 díl: 


Kolonie se nachází ve čtyřech paralelních ulicích poskládaných na mírném jižním svahu tak, aby se nezastiňovaly. Všechny domy jsou postavené ve funkcionalistickém stylu. Mají tedy ploché střechy, skeletovou konstrukci, pásová okna a systém teras, kterému se říkalo sluneční terasy. Až na výjimky se v přízemí domů nalézaly obývací pokoje a kuchyně, v patře kajutové ložnice a přilehlé sluneční terasy.

Domy byly převážně určené pro vyšší střední třídu. Celý projekt byl inspirován obdobnými aktivitami ve Stuttgartu, v Breslau, ve Vídni či v Brně.

Některé z domů se dočkaly kvalitní rekonstrukce, jiné naopak necitlivé přestavby.

 

Právě se děje

Další zprávy