Stojí na pouhých osmi metrech. Hotel v Brně je mimořádně úzký, architekt se zapotil

TV Architect
21. 5. 2023 15:05
Funkcionalistický hotel v centru Brna od architekta Bohuslava Fuchse stále láká hosty nejen svou jedinečnou architekturou. Největší zajímavostí na Hotelu Avion, který vznikl roku 1928, je parcela, na které stojí. Má totiž pouhých osm metrů. Původně na místě stával klasicistní dům s malým vnitřním nádvořím. Fuchs proto musel vymyslet úsporné řešení, jak prostor na hotel předělat.
Funkcionalistický hotel v centru Brna od architekta Bohuslava Fuchse stále láká hosty nejen svou jedinečnou architekturou. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Známá stavba s keramickým průčelím a železobetonovou konstrukcí působí zprvu velmi nenápadně. Když se ale vejde dovnitř, ihned se ukážou její přednosti. Výhodou jsou například samostatně přístupné části, mezi něž patří hotel s recepcí a restaurace s kavárnou.

Jedním z dominantních prvků kavárenské části interiéru hotelu, jež prostupuje prvními dvěma patry, je schodiště lemované organicky klenutým ohraničením, které doplňuje impozantní zábradlí. Celý interiér je také výrazně barevný. Důvodem je především inspirace architekta nizozemským hnutím De Stijl. Vnitřní prostory jsou také značně prosvětlené díky velkému množství světlíků a velkým posuvným oknům.

Podívejte se také na díl Skrytých pokladů o kavárně Era v Brně

Hotel Avion byl od roku 2010 veřejnosti nepřístupný. V roce 2016 se začal rekonstruovat a znovu se otevřel koncem loňského roku. Hosté se mohou ubytovat ve 37 pokojích se 77 lůžky. Pokoje v nejvyšších poschodích pak nabízejí překrásné výhledy na moravskou metropoli.

První čtyři poschodí hotelu jsou veřejně přístupná. Mají sloužit jako muzeum věnované Fuchsovi. Návštěvníci se v těchto prostorech mohou seznámit i s funkcionalismem obecně a dalšími architekty z tohoto období. Tuto část hotelu si mohou lidé projít i s průvodkyní.

 

Právě se děje

Další zprávy