Na důchod si koupili zámek na Vysočině. Ukazují v něm život prvorepublikové smetánky

Na důchod si koupili zámek na Vysočině. Ukazují v něm život prvorepublikové smetánky
"Před 20. stoletím se kladl důraz na to, aby zboží bylo řemeslně zpracované, nádherné a zdobné. Židé přišli s obyčejnými plechovými kastroly a podobnými věcmi, které byly mnohem levnější, praktičtější, ale také méně vydržely. Nebál bych se říct, že první republika vedla k první konzumní společnosti," líčí bodrý vetešník s fajfkou v ruce.
V přízemí centrálního křídla je muzeum řemesel a dobový koloniál, jež většinou vlastnili Židé. Pro zámek ho sestavil vetešník Pavel Kuře.
"Rodina patřila k předním producentům textilu v tehdejším Československu. Přestože pocházela z Úpice, na Vysočině se jí zalíbily obří lány a časem dala dohromady pozemky asi o 3500 hektarech. Otec rodiny, Richard, byl ve Světlé nad Sázavou vnímán jako mecenáš a intelektuál. Velkou část peněz dával do umění a na podporu sirotčince, který vybudoval na severu země," líčí zapáleně Beznosková.
Život ve Světlé byl pro Morawetzovy rodinnou idylkou. Richard měl čtyři děti, které přes den dováděly v  parku, koupaly se v zámeckém rybníce a běhaly po chodbách obrovského zámku. Druhorozený syn Oskar byl obzvlášť velký uličník a většinu času se bavil tím, že si střílel z celé rodiny.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
18. 5. 2023 12:08
Na zámku ve Světlé nad Sázavou byla vždycky trochu zima. Celkem 80 místností nešlo vytopit, a tak i bohatý továrník Richard Morawetz ve 20. letech minulého století obýval s rodinou jen polovinu z nich. Jejich nepohodlí v prvorepublikovém stylu teď na zámku přibližují noví majitelé, manželé Marianovi, kteří panství loni převzali po rodině Degerme.

Jiří a Marta Marianovi koupili zámek loni na podzim od rodiny ukrajinského původu, která si poslední roky stěžovala na malou návštěvnost. Sídlo si chtěli koupit na důchod, okouzlilo je už během patnáctiminutové prohlídky,

Pár bývalých hoteliérů se během zimy snažil zámku vtisknout novou tvář. Měl na co navazovat, už rodina Degerme na zámku vybudovala expozice skla a historických hodin, Marianovi ale zvelebili interiéry a kavárnu s restaurací. Na nádvoří i v interiérech chtějí pořádat kulturní akce, začátkem června například sklářský den.

Nové expozice pak ukazují, jak se v sídle žilo za první republiky. V té době obývala zámek rodina Richarda Morawetze, která před druhou světovou válkou utekla před nacisty nejprve do Vídně a později do Kanady. Druhorozený syn Oskar je dnes v Kanadě jedním z nejhranějších hudebních skladatelů klasické hudby, v Česku jako by se na něj zapomnělo. 

Projděte si s námi prvorepublikové interiéry.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy