Na důchod si koupili zámek na Vysočině. Ukazují v něm život prvorepublikové smetánky

Na důchod si koupili zámek na Vysočině. Ukazují v něm život prvorepublikové smetánky
"Před 20. stoletím se kladl důraz na to, aby zboží bylo řemeslně zpracované, nádherné a zdobné. Židé přišli s obyčejnými plechovými kastroly a podobnými věcmi, které byly mnohem levnější, praktičtější, ale také méně vydržely. Nebál bych se říct, že první republika vedla k první konzumní společnosti," líčí bodrý vetešník s fajfkou v ruce.
V přízemí centrálního křídla je muzeum řemesel a dobový koloniál, jež většinou vlastnili Židé. Pro zámek ho sestavil vetešník Pavel Kuře.
"Rodina patřila k předním producentům textilu v tehdejším Československu. Přestože pocházela z Úpice, na Vysočině se jí zalíbily obří lány a časem dala dohromady pozemky asi o 3500 hektarech. Otec rodiny, Richard, byl ve Světlé nad Sázavou vnímán jako mecenáš a intelektuál. Velkou část peněz dával do umění a na podporu sirotčince, který vybudoval na severu země," líčí zapáleně Beznosková.
Život ve Světlé byl pro Morawetzovy rodinnou idylkou. Richard měl čtyři děti, které přes den dováděly v  parku, koupaly se v zámeckém rybníce a běhaly po chodbách obrovského zámku. Druhorozený syn Oskar byl obzvlášť velký uličník a většinu času se bavil tím, že si střílel z celé rodiny.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
18. 5. 2023 12:08
Na zámku ve Světlé nad Sázavou byla vždycky trochu zima. Celkem 80 místností nešlo vytopit, a tak i bohatý továrník Richard Morawetz ve 20. letech minulého století obýval s rodinou jen polovinu z nich. Jejich nepohodlí v prvorepublikovém stylu teď na zámku přibližují noví majitelé, manželé Marianovi, kteří panství loni převzali po rodině Degerme.

Jiří a Marta Marianovi koupili zámek loni na podzim od rodiny ukrajinského původu, která si poslední roky stěžovala na malou návštěvnost. Sídlo si chtěli koupit na důchod, okouzlilo je už během patnáctiminutové prohlídky,

Pár bývalých hoteliérů se během zimy snažil zámku vtisknout novou tvář. Měl na co navazovat, už rodina Degerme na zámku vybudovala expozice skla a historických hodin, Marianovi ale zvelebili interiéry a kavárnu s restaurací. Na nádvoří i v interiérech chtějí pořádat kulturní akce, začátkem června například sklářský den.

Nové expozice pak ukazují, jak se v sídle žilo za první republiky. V té době obývala zámek rodina Richarda Morawetze, která před druhou světovou válkou utekla před nacisty nejprve do Vídně a později do Kanady. Druhorozený syn Oskar je dnes v Kanadě jedním z nejhranějších hudebních skladatelů klasické hudby, v Česku jako by se na něj zapomnělo. 

Projděte si s námi prvorepublikové interiéry.

 

Právě se děje

Další zprávy