Rajské zahradě dominuje obří monolitická mísa z mrákotínské žuly, která je umístěná tak, že z dálky působí, jakoby levitovala nad terénem. V zahradě se nachází také monumentální schodiště, které vede ke vstupnímu zdvojenému portálu. Pod schody je impozantní klenutá síň.
Podívejte se také na díl věnovaný zahradě Na Baště:
V zahradě byla ponechána obranná zeď v původní výšce, na rozdíl od zahrady Na Valech, kde musela být snížena. V areálu Rajské zahrady najdeme také nejstarší strom hradního areálu, který Plečnik ponechal v zahradě.
Zajímavý je také nenápadný osobní vstup pro prezidenta T. G. Masaryka do Jižních zahrad. Jedná se o malá dvířka, za kterými se skrývá Vázové schodiště. Dveře jsou zdobené symboly, které Plečnik využíval při výzdobě Pražského hradu. Konkrétně se jedná o symboly Čech a Slovenka, tedy lva a blesky. Stejnou symboliku nese i pozlacená mříž na vedlejším okně, kde navíc nalezneme i letopočet úpravy Rajské zahrady.
Barokní kašna, která se dříve nacházela v prostorách Rajské zahrady, byla Plečnikem přemístěna do navazující zahrady Na Valech. Zde najdeme také Matyášův pavilonek. Jedná se o raně barokní stavbičku, která dnes slouží pro hradní hudbu při otevírání zahrad veřejnosti.
Nepřehlédnutelná je také plastika Dobrý pastýř, kterou vytvořil mladý český sochař Antonín Kalvoda.