Měl slabost pro erotiku i moudrost lesa. Architekt Aalto okouzlil i Rockefellery

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 9. 2021 9:30
Tvorbu, inspiraci i rodinný život Alvara Aalta, jedné z nejvýznamnějších osobností modernismu, popisuje nový dokument Aalto: Architektura emocí. Finský rodák, jenž spolupracoval s osudovou láskou a architektkou Ainou, svými stavbami okouzlil i rodinu Rockefellerů. V duchu severského stylu hledal harmonii mezi přírodou a životním prostředím, které vytvořil člověk.
Alvar Aalto byl jedním z největších mistrů modernismu 20. století. Od ostatních se lišil tím, že hledal harmonii mezi lidskými potřebami a přírodou.
Alvar Aalto byl jedním z největších mistrů modernismu 20. století. Od ostatních se lišil tím, že hledal harmonii mezi lidskými potřebami a přírodou. | Foto: Aalto Family

Dokument Aalto: Architektura emocí, který od čtvrtka promítají česká kina, natočila režisérka a držitelka třech "finských Oscarů" Virpi Suutari. Skrz emotivní obrazy a podmanivou hudbu vypráví životní cestu Alvara a Ainy Aaltových, pro které se především v severských zemích vžilo označení "nejznámější pár modernismu".

"Začala jsem snít o filmu, který by byl o kráse, ale také o poničené lidskosti, hravosti a šarmu. Chtěla jsem poznat Alvara Aalta coby člověka a povahu jeho dvou manželek, architektek Aino a Elissy Aaltových. Chtěla jsem vědět, jak pracovali a čeho dosáhli. Jak se milovali a jak společně tvořili," říká dokumentaristka.

Suutari se kromě prvních náčrtů a skic podařilo dostat i k osobní korespondenci, která jí pomohla pochopit, v čem tkvěla tvorba a vzájemné porozumění Alvara a jeho první ženy Ainy. Od 20. let minulého století společně vedli ateliér, vychovali dvě děti a přes Alvarovy aférky a rozličnost obou osobností si věrně stáli po boku do Aininy smrti v roce 1949.

Alvar jako erotický architekt

Aalto byl jedním z největších mistrů modernismu 20. století. Od ostatních se lišil tím, že hledal harmonii mezi lidskými potřebami a přírodou, což postupně dotáhl k dokonalosti. Byť jeho tvorba vycházela z tisícileté historie, stavby, které dnes stojí v řadě měst světa, lze přirovnat k funkcionalismu a organické architektuře.

Osobnost neměl jednoduchou. Snímek ho popisuje jako inteligentního a citlivě založeného oportunistu, který dokázal zapůsobit šarmem a smyslem pro humor. Jeho manželka byla jako architektka, společenská dáma a matka prototypem dokonalé moderní ženy, což přitahovalo pozornost vlivných osobností včetně rodiny Rockefellerů, jež později sponzorovala výrobu designového nábytku Artek.

Tak zvaný Baker house se nachází ve Finsku a slouží jako campus studentů.
Tak zvaný Baker house se nachází ve Finsku a slouží jako campus studentů. | Foto: Euphoria Film

Byl architektem smyslnosti a emocí. "Možná i erotický architekt, na jehož stavby se nejen hledí, ale také se hladí, a ony oblažují okolí svým lidským měřítkem," říká režisérka.

Je pravda, že Aalto měl pro erotiku slabost. Z osobní korespondence manželského páru lze vyčíst, že Aininými silnými stránkami byly tolerance, empatie k druhému a smysl pro rodinu, jež omlouvaly Alvarovy flirty a intimní styky s jinými ženami a působily coby klidný, bezpečný přístav v jeho bohémském životě.

Od funkcionalismu po moudrost lesa

Mezi nejznámější Aaltovy stavby patří knihovna ve Viipuri z roku 1935. Do historie se zapsala jako vůbec první projev modernistické architektury ve Finsku. Výrazným prvkem stavby je zvlněný dřevěný strop v posluchárně, který vznikl na základě akustických zkoušek. O jihokarelské město Finové přišli ve druhé světové válce. Připadlo Sovětskému svazu, dnes leží na území Ruska a jmenuje se Vyborg. Budovu knihovny ale Finové dál považují za důležitou součást svého kulturního dědictví, před několika lety proto zaplatili její kompletní rekonstrukci.

Knihovna ve Vyborgu, kterou navrhl architek Alvar Aalto ve 30. letech 20. století. Vyborg byl tehdy součástí Finska a jmenoval se Viipuri, nyní patří Rusku.
Knihovna ve Vyborgu, kterou navrhl architek Alvar Aalto ve 30. letech 20. století. Vyborg byl tehdy součástí Finska a jmenoval se Viipuri, nyní patří Rusku. | Foto: Ninaraas (CC-BY-4.0)

Aaltova architektura byla ve 30. a 40. letech minulého století ovlivněna myšlenkami švýcarsko-francouzského architekta Le Corbusiera. Důležitou roli v jeho stavbách ale hrála inspirace italskou architekturou a lidské měřítko. Pro design nábytku Artek byl navíc charakteristický skromný design, který odkazoval na sociálnědemokratický model společnosti a byl tu pro všechny. 

Postupem času, po smrti své první ženy Ainy, se architekt osvobodil od přísného funkcionalismu a vytvořil vlastní, spíše organický styl. "V té době dokázal vybudovat své nejlidštější stavby, jako je Villa Mairea. Jde o soukromý dům, kde vzal prožitek lesa a umístil ho doprostřed obývacího pokoje. Měl jistou 'lesní moudrost', žádné romantické výplody mysli, ale racionální porozumění koexistence přírody a lidstva," vysvětluje Suutari.

Alvar se díky experimentům v produktovém designu naučil pracovat s flexibilitou dřeva a tahle vědomost mu pomáhala dotvářet většinu organických prvků v interiéru. Poslední roky života byly pro Aalta velmi těžké. Nastupující generace přirozeně nemohla zastínit jeho monumentální stavby, a tak se prosazovala tím, že jeho tvorbu zpochybňovala. Zatímco ve Finsku jeho popularita výrazně klesla, ve světě byl stále větší ikonou.

Dokument kromě osobních zpovědí nabízí i průřez slavných budov rozmístěných od rodného Finska přes Rusko, New York, Paříž až po Benátky.

Trailer z filmu Aalto: Architektura emocí

Trailer k filmu Aalto: Architektura emocí | Video: Artcam
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Zaměstnanci jihokorejské továrny Nexen Tire u Žatce vstoupili do stávky

Zaměstnanci jihokorejské továrny Nexen Tire u Žatce na Lounsku zahájili dnes ráno neomezenou stávku, zjistila na místě ČTK. Cílem stávky je uzavření kolektivní smlouvy, v níž odbory žádají pro zaměstnance například zvýšení mezd. Stávka podle odborářů zcela zastaví provoz továrny na pneumatiky. Ve firmě pracuje 1100 lidí, stávku podle odborářů podporuje většina zaměstnanců, aktivně se do ní zatím zapojilo přes 190 z nich.

Odboráři v továrně před rokem vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli postoji korejských vlastníků firmy ke kolektivnímu vyjednávání. Ke stávce přistoupili poté, co zaměstnavatel odmítl smlouvu zprostředkovatele, tedy kompromisní dohodu mezi oběma stranami.

Společnost Nexen Tire vyrábí pneumatiky pro osobní a lehká užitková auta. Firma s jihokorejským majitelem sídlí v Bítozevsi na Lounsku, v průmyslové zóně Triangle. Vedení firmy na dotazy ČTK dlouhodobě neodpovídá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dopravu na silnicích komplikuje v Česku sníh a vítr

Dopravu na některých místech republiky komplikují sněhové přeháňky, kvůli silnému větru se tvoří sněhové jazyky, podobně tomu bylo v pondělí. Problémy se sjízdností mají řidiči zejména na Vysočině, kde se stalo několik nehod. Kamiony v kopcích nemohou vyjet, stojí například v mohelnickém kopci v Olomouckém kraji.

V Libereckém kraji zůstává pro kamiony zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a také dvě silnice na Liberecku. V Orlických horách je zavřená silnice z Šerlichu do Orlického Záhoří. Na horách dnes meteorologové čekají trvalejší sněžení se silným větrem, který by mohl na silnicích tvořit sněhové jazyky a závěje.

Silný vítr zastavil i provoz horního úseky lanovky na Sněžku, kterou opět zasáhl vítr o síle orkánu, měl rychlost přes 133 kilometrů za hodinu. Silný vítr na hřebenech Krkonoš má být celý den.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Juventus se odvolal proti odpočtu bodů k tribunálu Italského olympijského výboru

Fotbalový Juventus se odvolal k nejvyššímu sportovnímu soudu při Italském olympijském výboru proti odpočtu 15 ligových bodů za falšování účetnictví. Turínský klub o tom informoval na webu.

Tribunál italského svazu "Starou dámu" před dvěma týdny potrestal za to, že její vedení si v letech 2018 až 2020 z přestupů fotbalistů bralo protiprávní provize a investorům vykazovalo falešné zisky.

před 1 hodinou

V Krkonoších stoupá lavinové nebezpečí, ve středu může vystoupat na třetí stupeň

Lavinové nebezpečí v Krkonoších po sněžení v minulých dnech má stoupající tendenci, ve středu by mohlo stoupnout z druhého na třetí stupeň z pětibodové škály, informovala v úterý na webu Horská služba Krkonoše. Při třetím stupni je lavinové nebezpečí značné a túry terénem vyžadují velkou opatrnost. Situace na horách při třetím stupni je označována za velmi zrádnou.

Na hřebenech Krkonoš je 60 až 100 centimetrů sněhu, v úterý stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí. "Za posledních 24 hodin napadlo na hřebenech 20 centimetrů nového sněhu v kombinaci se silným západním až severozápadním větrem," uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Více sněhu je uloženo na závětrných svazích severovýchodních až jihozápadních směrů v odtrhových zónách a ve žlabech. "Zde se mohou vyskytnout laviny deskové z navátého sněhu.Ve sněhové pokrývce se začínají tvořit hranaté krystaly, a to zejména na severních a stinných svazích. Testy stability vykazují střední stabilitu. Během dne budou srážky sněhové v kombinaci se silným západním až severozápadním větrem," uvedl Dlouhý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy