Brutalistní "pevnost" i bývalý bufet. Studenti ukazují krásu starých pražských domů

Brutalistní "pevnost" i bývalý bufet. Studenti ukazují krásu starých pražských domů
Ještě v 90. letech minulého století vzniklo na Smíchově podle Pragerových deset let starých plánů sídlo Komerční banky, přezdívané jako bunkr. Brutalistní budova měla být původně součástí širšího plánu na přestavbu celé čtvrti, k té ale nikdy nedošlo.
Z Václavského náměstí se dá pokračovat na Národní třídu k Nové scéně Národního divadla, kterou Prager dokončil v roce 1983. Projekt budil spory už v době svého vzniku, a to nejen kvůli obří hmotě, ale i nefunkčním dispozicím v interiéru. Variabilní prostory, jako byly sály, měly řadu nedostatků, na jejich přestavbu ale vedení divadla časem rezignovalo. V současné době nechává Praha budovy zrekonstruovat.
Kniha láká i do odbavovací haly hlavního nádraží...
V duchu moderního architektonického stylu je také fasáda nedalekého domu v Ječné ulici, která je z dílny architektů Vladimíra a Věry Machoninových. "Zdvojená modrá fasáda ze smaltovaných plechů zvukově izoluje a přirozeně větrá. Dnes tu sídlí kanceláře, podkroví zaujímají nadále hotelové pokoje a v přízemí je podnik, který nahradil autentický bufet ze 70. let minulého století," popisuje bedekr. Zobrazit 15 fotografií
Foto: Mapamátky
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
12. 10. 2022 14:13
Celkem sedmdesát ikonických i méně známých staveb popisuje nový průvodce pražského spolku Mapamátky. Radí, co neminout v jednotlivých městských čtvrtích, a nabízí tipy na architektonické vycházky. Bedekr do tašky je výsledkem školního projektu studentek a studentů třetího ročníku programu Arts management na Vysoké škole ekonomické v Praze.

"Náš projekt vznikl během pandemie covidu-19, kdy vláda zakázala lidem setkávat se na společných komentovaných procházkách i dalších kulturních akcích. Se spolužáky jsme si řekli, že lidi mohou chodit na procházky i individuálně, jen často nevědí kam. Web jim měl dát tipy na krásné pražské domy a zároveň je vytáhnout na čerstvý vzduch," popisuje vedoucí spolku Marie Zákostelecká, která se při tvorbě webových stránek inspirovala Brněnským architektonickým manuálem. 

Během dvou let se tým Mapamátek ustálil na deseti členech. Kromě studentů jsou v týmu také dva budoucí architekti. Jejich web nabízí tematické výlety například za brutalistní architekturou nebo na nejznámější filmová místa. Nový tištěný průvodce pak stavby řadí podle jednotlivých městských čtvrtí, což lidem umožňuje projít si kus Prahy bez toho, aby se museli přesouvat autem nebo hromadnou dopravou. "Naším cílem je ukázat lidem stavby v různých kontextech a probudit v nich chuť k vlastnímu poznávání města a nahlížení na něj," popisuje Zákostelecká. 

 

Právě se děje

Další zprávy