Nejkrásnější stavby Česka. O cenu soutěží "papírové" domy, chata na kolech i sauna

Nejkrásnější stavby Česka. O cenu soutěží "papírové" domy, chata na kolech i sauna
Studio Platforma architekti oslovili porotu s rekonstrukcí kulturního domu Poklad v ostravské Porubě. Obnovili v něm kino, přibyla restaurace nebo baletní škola. Přestavba stála 400 milionů korun.
Dalším kandidátem na cenu je rekonstrukce domu Telegraph z roku 1908 v Olomouci. V opuštěné továrně na lehkou textilní a kožedělnou výrobu navrhlo studio Ječmen galerii, coworkingový prostor a loftový byt.
Překvapením letošního roku je, že se mezi kandidáty probojovaly i malé soukromé realizace, jako je pojízdný domek Mobile Hut od studia Artikul architekti...
V Českých Budějovicích oslovila porotu také rekonstrukce Pavilonu Z na Výstavišti, které je spjato s veletrhem Země živitelka. Architekti ze studia A8000 dostali za úkol vybudovat v areálu víceúčelový prostor, který by kromě výstav mohl hostit i divadla, koncerty, konference nebo diskuse.
Foto: Alex Shoots Buildings, monom
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 6. 7. 2022 10:01
Porota vybrala kandidáty na Českou cenu za architekturu, do užšího kola prestižní soutěže postoupilo celkem 29 staveb. Překvapením letošního roku je, že se mezi finalisty probojovaly i malé soukromé realizace jako pojízdný domek, sauna nebo interiér provaznictví.

Nominovaná díla vybrala mezinárodní porota z 201 přihlášených prací. Ve výběru jsou celkem početně zastoupeny projekty pro bydlení, jako jsou rodinné a bytové domy, nebo chaty a rekreační penziony. Veřejné stavby pak reprezentuje tělocvična, knihovna a kulturní dům. Porotu zaujaly také menší realizace jako mobilní domek, sauna v zatopeném lomu a vyhlídky v krajině. Šanci má ale i vinařství nebo lihovar. 

Poprvé v historii soutěže udělila porota Cenu předsedy Senátu Parlamentu České republiky Miloše Vystrčila, kterou získali autoři sportovní haly Základní školy v Novém Hrozenkově Janica Šipulová a Martin Sládek z ateliéru Consequence Forma Architects. Cenu za celoživotní dílo získala architektka Eva Jiřičná. Vítěze z 29 nominovaných vyhlásí porota v listopadu.

Podívejte se na přehled všech kandidátů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Německá policie čelí kritice za to, že zastřelila nezletilého černocha v dětském domově

Německá policie čelí kritice za pondělní zásah v Dortmundu, při kterém její příslušník zastřelil nezletilého černocha. Uvedla to agentura DPA. Policie byla přivolána do dětského domova, protože mladík měl nůž. V Dortmundu se v úterý i ve středu uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali vyšetření postupu policie.

Policejní hlídku přivolala v pondělí zaměstnankyně jednoho dětského domova v Dortmundu. Ohlásila, že viděla jednoho ze svěřenců s nožem. Na místě zasahovalo 11 policistů, kteří proti nezletilci použili oslňující granáty a slzný plyn. Když mladík zaútočil, jeden z policistů na něj vystřelil ze samopalu MP5 a pětkrát ho zasáhl.

Podle státní zástupkyně Carsten Dombertové je v případu stále mnoho nejasností. Podle ní se šestnáctiletý Senegalec léčil s psychickými problémy a neuměl dobře německy. Vyšetřovatelé také zvažují možnost, že si mladík chtěl nožem ublížit či spáchat sebevraždu. Podle Dombertové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v postupu policistů sehrála nějakou roli barva kůže útočníka.

V Dortmundu demonstrovaly stovky lidí za nezávislé prošetření události. Demonstranti se také pozastavují nad použitím samopalu při zásahu, kde bylo 11 policistů. Podle kriminologa Thomase Feltese tato okolnost mohla zvýšit napětí. Německá asociace právníků DAV kritizuje, že případ vyšetřují policisté z nedalekého města Recklinghausen a nikoli nezávislý orgán.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka

Fotbalista Ondřej Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka. Pětadvacetiletý útočník podepsal s týmem z Uherského Hradiště tříletou smlouvu. Úřadující vítěz domácího poháru o tom informoval na klubovém webu.

"V hledáčku jsme Ondřeje měli již delší dobu, a když se teď naskytla příležitost přestup zrealizovat, tak jsme pro to udělali maximum. Jsem rád, že jsme se dohodli. Je to šikovný hráč, který nám může hodně pomoct," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Bývalý mládežnický reprezentant v minulosti vedle Plzně nastupoval i za Jablonec, nizozemský Alkmaar nebo České Budějovice. V české lize odehrál 128 zápasů s 22 vstřelenými brankami.

"Slovácko se poslední tři sezony drží na špici ligy. Věřím, že týmu pomohu jak v ligové soutěži, tak i právě v boji o pohárovou Evropu. Jsem rád, že Slovácko projevilo o můj příchod zájem a rychle jsme se domluvili," řekl Mihálik.

Další zprávy