Nejkrásnější stavba v Brně? Bydlení v továrně cílí na komunitu, má ateliéry i bistro

Nejkrásnější stavba v Brně? Bydlení v továrně cílí na komunitu, má ateliéry i bistro
Nový bytový dům v Brně vznikl proměnou továrenských skladů. Industriální budova nazvaná Dada District propojuje soukromí s občanskou vybaveností i uměním a financovalo ji dvanáct nadšenců, kteří toužili po vlastním bydlení v loftu. Najdete tam ateliéry, galerii i bistro.
V interiéru jsou přiznané betonové stropy a stěny z cihel.
Okna v bytech jsou z trojskel, a tak přes ně v zimě neuniká teplo.
Fasáda je opatřena zlatou metalickou barvou, která odráží sluneční paprsky a snižuje energetickou náročnost budovy.
Foto: Kubicek studio
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
25. 9. 2021 19:30
Nový bytový dům v Brně vznikl proměnou továrenských skladů. Industriální budova nazvaná Dada District propojuje soukromí s občanskou vybaveností i uměním a financovalo ji dvanáct nadšenců, kteří toužili po vlastním bydlení v loftu. Budova obohacuje okolí atraktivní fasádou, kulturou i zelenou střechou, která zadržuje dešťovou vodu a spojuje komunitu.

Přestavbu budovy navrhl brněnský ateliér Kogaa studio a získal za ni nominaci na Českou cenu za architekturu. 

"S přítelkyní a kamarádem jsme se rozhodli, že chceme bydlet v loftu, ale nikde jsme žádný nemohli najít. Jezdili jsme tedy autem po Brně a hledali továrnu, kterou by nám někdo prodal. Museli jsme také vymyslet financování, protože nejsme developeři, kteří by měli peníze na celou tu koupi a rekonstrukci. A tak jsme se rozhodli, že seženeme dalších dvanáct bláznů, kteří by dali peníze ještě předtím, než bychom továrnu koupili, a celé by to s námi zrekonstruovali a postavili si bydlení svých snů," vysvětloval jeden z majitelů při loňském festivalu Open House Brno. 

Podívejte se, jak vypadá moderní komunitní bydlení v Brně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy