Pardubické mlýny se mění na fabriku kultury. Kraj tu má galerii, město dílny a muzeum

Pardubické mlýny se mění na fabriku kultury. Kraj tu má galerii, město dílny a muzeum
"Myslím si, že obnova automatických mlýnů je mimořádnou ukázkou spolupráce soukromého a veřejného sektoru v kombinaci s evropskými dotacemi. Od sloučení několika projektů si slibujeme to, že se v Pardubicích zvedne turistický ruch, který je obecně jedním z nejslabších v republice," řekl už před časem náměstek primátora Jakub Rychtecký.
Horní část stavby tvoří pohledový beton a ocelové nosníky.
Budova už minulý rok rostla před očima.
V přízemí se usídlí Galerie města Pardubic, která se zaměřuje na moderní umění. Bude mít několik výstavních prostor, dva rezidenční ateliéry a venkovní amfiteátr, který město v létě využije k akcím pod širým nebem.
Foto: Profimedia.cz
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 11. 7. 2023 14:06
Víc než sto let se v Pardubicích nad řekou Chrudimkou tyčí jedna z nejslavnějších staveb Josefa Gočára. Monumentální mlýny, které architekt původně navrhl pro bratry Winternitze, pracovaly bez přestání do roku 2013, kdy v nich firma Goodmills ukončila provoz. Město teď společně s krajem a soukromým majitelem mění areál v pulzující čtvrť, která z Pardubic udělá východočeský Babylon.

Na proměně továrenského komplexu pracují celkem tři investoři - kraj, město a soukromý podnikatel. Začátkem léta skončily práce v historické mlýnici a Pardubický kraj v ní na zkoušku otevřel bývalou Východočeskou galerii, kterou s novým sídlem přejmenoval a zasvětil autorovi budovy Josefu Gočárovi.

"U nás bylo požadavkem, abychom při proměně budovy na krajskou galerii umění, která bude podporovat vztahy v areálu a centra, ponechali ukázky technologií mlýna. Rozhodli jsme se vrátit vnější vzhled do stavu zhruba před 100 lety a zároveň propojit nábřeží s nádvořím dvěma nově probouranými pasážemi se vstupy do galerie," říká  architekt Petr Všetečka, autor návrhu Gočárovy galerie.

V obřím areálu ale zároveň vznikají i byty, nový park a budova města, která od září nabídne studijní dílny, další výstavní prostory i centrum pro architekturu a plánování města. Na proměně areálu tak spolupracují celkem čtyři architekti. Polovinu z plánovaných investic ve výši 800 milionu korun pokryjí dotace z Evropské unie. 

"Myslím si, že obnova automatických mlýnů je mimořádnou ukázkou spolupráce soukromého a veřejného sektoru v kombinaci s evropskými dotacemi. Od sloučení několika projektů si slibujeme to, že se v Pardubicích zvedne turistický ruch, který je tu téměř nejslabší v republice. Automatické mlýny jsou pro Pardubice stejně důležité jako Dolní Vítkovice pro Ostravu," říká náměstek primátora Jakub Rychtecký. Hotovo by podle něj mělo být v září.

Podívejte se, jak se industriální část Pardubic postupně mění.

 

Právě se děje

Další zprávy