Odtud pocházejí kočároví koně. Polabí má nejkrásnější umělou krajinu v Česku

Odtud pocházejí kočároví koně. Polabí má nejkrásnější umělou krajinu v Česku
Za Habsburků se Národní hřebčín v Kladrubech na Labem stal prvním místem v Evropě, kde byl šlechtěn kůň od narození a byl fyzicky přizpůsobený k tahu kočárů panovníků, císařů a šlechticů. Dnes je na světě jen několik set kusů tohoto druhu.
Během dekády nechali architekti vykácet pět tisíc stromů, převážně smrků a náletových dřevin. "Příprava projektu a práce na něm trvaly deset let," vysvětlují autoři, kteří chtěli, aby se změny děly pomalu, tak aby si lidé na proměnu krajiny mohli postupně zvykat.
Ráz přírody v areálu se vždy odlišoval od okolních polí, která využívali zemědělci.
Krajina je určená nejen pro pastvu, ale také pro výcvik kočárových koní. Zobrazit 17 fotografií
Foto: Národní hřebčín Kladruby nad Labem
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
22. 11. 2021 6:03
Už od 16. století utváří krajinu kolem hřebčína v Kladrubech nad Labem chov bílých starokladrubských koní. Typické pastviny se vzrostlými duby ale začaly po druhé světové válce mizet, postupně je zarůstaly náletové stromy. K návratu do původní podoby teď místním loukám pomohl Ateliér Krejčiříkovi a za svoje dílo získal cenu Grand Prix Architektů v kategorii nejlepší krajinářská architektura.

Národní hřebčín a jeho blízké okolí stojí v srdci krajinné památkové zóny Kladrubské Polabí. Od roku 2019 je navíc areál hřebčína součástí Seznamu světového a přírodního dědictví UNESCO. Právě revitalizace okolních pastvin mu k tomu dopomohla. Aby se vrátila atmosféra starobylých luk z dob renesance, Přemysl a Kamila Krejčiříkovi nechali vykácet pět tisíc dřevin. Odhalily se tím horizonty hospodářských staveb, domů vrátných nebo věže kostelů. Podívejte se.

 

 

Právě se děje

Další zprávy