Mileniálové si proměnili byt v ďáblickém paneláku. Prostor nově rozdělují luxfery

Mileniálové si proměnili byt v ďáblickém paneláku. Prostor nově rozdělují luxfery
Pár na doporučení svých známých oslovil studio Papundekl, které byt proměnilo v prostor odrážející mileniálský styl života.
Společenský prostor zase v kontrastu s masivními vestavěnými skříněmi působil utopeně a smutně.
Majitelé se shodují, že se v počátcích nemohli domluvit na tom, jak by měl interiér přesně působit.
"Aby se do středu bytu dostalo více přirozeného světla, navrhli jsme nové příčky kompletně z luxfer. Světlo tak prochází napříč celým bytem. Luxfery mají dobré akustické vlastnosti, propouští světlo a lze je jednoduše poskládat," popisují architekt Šimon Bierhanzl a Jan Bárta.
Foto: Aktuálně.cz/ Alex shoots buildings
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
18. 3. 2023 17:13
Psycholog a spisovatel dlouho bydleli v pronájmu na sídlišti v pražských Ďáblicích. Lokalitu si oblíbili, a když začali uvažovat o vlastním bydlení, rozhodli se hledat ve stejné čtvrti. Měli štěstí, podařilo se jim koupit byt v sousedním domě. Velikostí byl akorát, potřeboval ale rekonstrukci. Pár proto oslovil studio Papundekl, které pro něj navrhlo bydlení odrážející mileniálský styl života.

Majitelé přiznávají, že se dlouho nemohli shodnout na tom, jak by měl interiér působit. "Nakonec jsme se rozhodli pro relativně střídmou rekonstrukci a byt doplnili o hru s modernismem 50. let minulého století a sytou barevnost, jakou mají země na obratníku Raka. Stoly z exotického dřeva v hlavním obytném prostoru doplňují chromované židle, pohovka je v barvě kari, máme tu kaktusy a také karmínový perský koberec," popisuje dvojice.

Zadáním pro studio Papundekl bylo, aby se interiér prosvětlil a současně v sobě odrážel respekt k sídlišti z 60. let minulého století. "Aby se do středu bytu dostalo více přirozeného světla, navrhli jsme nové příčky kompletně z luxfer. Světlo tak prochází napříč celým bytem. Luxfery mají dobré akustické vlastnosti, propouští světlo a lze je jednoduše poskládat i do oblouku, což jsme využili pro zaoblení původně krkolomné uličky kolem koupelnového jádra," popisují architekti Šimon Bierhanzl a Jan Bárta.

Podívejte se na nápaditou proměnu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy