Jako by ji vytvořila sama příroda. Mateřská školka v Českém ráji nemá žádný roh

Jako by ji vytvořila sama příroda. Mateřská školka v Českém ráji nemá žádný roh
Mateřská škola v Semilech z výšky působí jako křídla létajícího hmyzu. Díky elipsovitému tvaru je identická na obou stranách a děti, které jsou rozdělené do čtyř tříd, si tak nemají co závidět.
Kruhové okno pouští do místnosti paprsky slunce, jeho součástí je ale i umělé osvětlení.
Ze všech pobytových prostorů a sanitárních místností se dá vstoupit přímo na terasu, která je krytá předsazenou částí střechy.
Na opačné straně budovy, směrem od parkoviště, jsou šatny pro čtyři třídy.
Foto: Aktuálně.cz/BoysPlayNice
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
23. 5. 2023 6:00
Mateřská škola v Semilech z výšky působí jako křídla létajícího hmyzu. Díky elipsovitému tvaru je identická na obou stranách a děti, které jsou rozdělené do čtyř tříd, si tak nemají co závidět. Barevné řešení fasády vychází ze sedmi základních barev duhy a oživuje ulici s parkovištěm i přilehlou zahradu s prolézačkami.

Budova stojí nedaleko soutoku řek Jizerka a Oleška v Semilech na východě Českého ráje. Je určena pro 110 dětí a oficiálně se dělí na dvě instituce - obecní a waldorfskou mateřskou školu. "Celkem čtyři třídy jsme umístili podél kruhového středu budovy a oddělili je barevnými boxy. Prostory obou školek jsou dispozičně identické, ale použili jsme jiné materiály a barevnost," vysvětluje architekt Marek Topič ze studia MTA.

Součástí dětského areálu je prostorná zahrada s různými herními prvky a pahorkem, který architekti vybudovali z přebytečného množství hlíny. V zimě děti využijí kopec k bobování a sáňkování.

Podívejte se na novou školku v Semilech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

České dráhy zahájily prodej lístků na noční vlaky k Baltskému moři

České dráhy zahájily prodej lístků na noční sezonní vlaky do Polska k Baltskému moři. Vlaky budou jezdit z Bohumína do mořských letovisek od 23. června do 3. září. Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Ceny začínají na 578 korunách za jednosměrnou jízdenku. Do Polska k Baltskému moři jezdí z Prahy také autobusy FlixBus.

Noční vlaky Českých drah budou vyjíždět z Bohumína do Polska každý den. Do Kolobřehu pojede spoj Pirat v 21:18 s příjezdem po osmé ranní. V tomto vlaku nebude lůžkový vůz, lze zakoupit lístky pouze do klasických vozů první a druhé třídy. Dva lůžkové vozy nabídne druhý spoj Wydmy, který pojede z Bohumína do mořských letovisek Hel a Leba přes města Gdaňsk a Gdyně. Vyjíždět bude v 19:14, v Gdaňsku bude před pátou ráno, v poslední zastávce Leba zhruba v půl osmé ráno.

Cena jednosměrné jízdenky začíná na 578 korunách. Do prvního spoje do Kolobřehu 23. června lze podle dnešní nabídky e-shopu Českých drah zakoupit lístek za 699 Kč.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Cena plynu je poprvé za dva roky pod 24 eury za megawatthodinu

Velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh pokračují v poklesu na další dvouletá minima, což by mohlo přinést úlevu spotřebitelům a podnikům, kteří v minulém roce platili vysoké účty za energie. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes dopoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 23,50 eura (zhruba 557 Kč) za megawatthodinu (MWh). To představuje nejnižší úroveň od června 2021, uvedla agentura DPA.

Cena plynu pro evropský trh má klesající tendenci od konce loňského roku a komodita od té doby prudce zlevnila. Její cena se začala zvyšovat předloni a pak výrazně loni na jaře po začátku války na Ukrajině. Rekordních téměř 350 eur za MWh se platilo loni v létě. Zastavení dodávek ruského plynu vyvolalo obavy z energetické krize.

Letos velkoobchodní ceny plynu klesají díky mírnější zimě, opatřením na snížení spotřeby plynu a solidním zásobám a dodávkám. Zásobníky v EU jsou nyní plné zhruba z 66 procent. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy