Na první pohled působí jako prázdné skladiště, hala Virtuplexu o velikosti 600 metrů čtverečních se ale dokáže celkem rychle proměnit v jakýkoli předem nadefinovaný prostor. Je to jako útěk do fantazie. Na záda si člověk nasadí středně velký batoh, ve kterém je ukrytý výkonný bezdrátový počítač, a přes oči si přetáhne brýle ve stylu potápěče.
"Hala je speciálně přizpůsobena tak, aby technologie věděly, kde jste. Člověk se v prostoru pohybuje stejně jako v realitě. Nemusí nic posouvat myší nebo se teleportovat do jiných místností, prostě jen chodí. Lidé po čase zapomenou, že jsou v jiné dimenzi," vysvětluje za zakladatele Virtuplexu Michael Sidó.
Program je určený výhradně pro soukromé společnosti či jedince, kteří pracují s designem a architekturou. Procházku svým vlastním projektem si ve virtuální realitě vyzkoušelo například vedení firmy Škoda, Erste Group Bank AG, architekt Jakub Cígler a teď i studio Zaha Hadid Architects s investorem Penta Real Estate.
Mozek jim přepnul tak rychle, že se rozhlíželi, aby je nepřejelo auto
Kancelářskou budovu, kterou architektka Zaha Hadid navrhla před svou smrtí, si její studio a investor stavby prošli v hale začátkem roku. S brýlemi na očích se přemístili do ulice Na Florenci, hodnotili šířku nové piazzety, výhledy ze střechy i lobby budovy.
Ve virtuální realitě jsou vidět i takové detaily, jako je povrch, materiál nebo výška recepčního pultu. "Tým z Penty v hale hodnotil hlavně šířku bulváru mezi budovami. Mozek jim přepnul tak rychle, že když přecházeli ulici, rozhlíželi se, aby je nepřejelo auto," říká Sidó.
S architekty ze studia Zahy Hadid Architect, kteří se tou dobou nacházeli v Londýně, se investoři propojili skrz novou aplikaci Virtuplex OS. Ve svém vlastním projektu se autoři pohybovali prostřednictvím teleportu. Z prohlídky vzešly nové vizualizace i video v třetí dimenzi.
Penta na projekt získala stavební povolení od pražského magistrátu, proti razítku se však odvolalo sdružení Arnika. Městský soud v Praze na základě
žaloby rozhodl o odkladném účinku.
Fastfoody, kanceláře i rodinné vily
Kromě velkých investičních projektů se v hale schvalovaly například i nové interiéry řetězce McDonald's, kanceláře a pobočky Vodafone nebo rodinná vila v pražské Troji. Právě budoucí majitelé soukromých rezidencí by do budoucna mohli být další cílovou skupinou Virtuplexu, říká Sidó.
"Podle architekta Jakuba Cíglera, který je naším ambasadorem, v Česku ročně vznikne 10-12 vil v hodnotě nad sto milionů korun. To jsou většinou podnikatelé, kteří si mohou dovolit dát pár desítek tisíc navíc za virtuální prohlídku," říká zástupce Virtuplexu.
Majitelé už zmíněné vily v pražské Troji při prohlídce například zjistili, že jim architekt před okno navrhl strom, který clonil ve výhledu na celou Prahu. Společně ho ve virtuální realitě přesunuli jinam a změnili i pozici některého nábytku.
"Když si architekt sundal brýle a šel za námi do kanceláře, narazil do dveří. Ve virtuální realitě totiž můžete procházet zdmi i nábytkem. Stává se pak docela často, že lidé odchází a naráží po cestě do věcí," uzavírá sympatický čtyřicátník, který jedním dechem dodává, že seriál Black Mirror je mezi zaměstnanci Virtuplexu poměrně v kurzu.