Bosé karmelitky vybraly milion na opravu kostela. Díky štědrosti čtenářů pokračují

Bosé karmelitky vybraly milion na opravu kostela. Díky štědrosti čtenářů pokračují
Kromě kaple se návštěvníci kláštera budou moct s karmelitkami potkat v pravém křídle kvadratury, v takzvané fortně (neboli vrátnici). Ve zbylých budovách budou řeholnice žít a pracovat.
Řeholnice mají při budování nového domova i jasně rozdělené funkce. Na to, jestli práce postupují tak, jak mají, dohlíží sestra Milada, nejstarší členka komunity.
Na dostavbu klášterního areálu s veřejnou kaplí, lesoparkem a domem pro hosty v Drastech u Prahy se bosým karmelitkám podařilo přes Vánoce vybrat sta tisíce korun. "Sice nás hodně zasahuje současné zdražování stavebního materiálu a energií, ale díky vaší štědrosti stavební práce stále pokračují," říká sestra Marie z komunity v Drastech, která loni vyhlásila sbírku na serveru Donio.cz. Doposud lidé přispěli asi 1 600 000 korun. A pomoct mohou dál, finance teď sestry shání například na dveře od kostela nebo truhlářské prvky.
Stavba kláštera narušila sestrám jejich řád a rytmus. Běžně pracují s jinými nástroji, než je křovinořez, motorová pila nebo bagr. Za normální situace tráví tři hodiny dopoledne a dvě odpoledne svůj čas v dílnách, kde vyrábějí různé umělecké předměty.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
13. 1. 2023 10:51
Na dostavbu klášterního areálu s veřejnou kaplí, lesoparkem a domem pro hosty v Drastech u Prahy se bosým karmelitkám podařilo přes Vánoce vybrat sta tisíce korun. "Sice nás hodně zasahuje současné zdražování stavebního materiálu a energií, ale díky štědrosti lidí stavební práce stále pokračují," říká sestra Marie z karmelitské komunity, která loni vyhlásila sbírku na serveru Donio.cz.

Během vánočních svátků jim lidé i díky článku na Aktuálně.cz věnovali do sbírky okolo 1 600 000 korun. Přispívat mohou dárci dál na stejné adrese, finance teď sestry shání například na dveře od kostela nebo truhlářské prvky. "Budovaný areál v Drastech bude sloužit nejen nám, ale i všem příchozím, kteří si přijedou odpočinout a načerpat síly," říká sestra Marie z komunity bosých karmelitek.

Jak pokračuje stavba kláštera bosých karmelitek v Drastech. | Video: Aktuálně.cz/Youtube/Terezka P

Řeholnice statek v roce 2018 odkoupily od Vyšehradské kapituly. Přestože většinu svého života stráví v ústraní prací a modlitbami za lidstvo, v posledních dvou letech jezdí s brigádníky na traktoru, umí s křovinořezem i motorovou pilou a v areálu vítají každou pomoc. Bydlí v provizorním zázemí a pracují na úpravě areálu. Do nového kláštera se chtějí přestěhovat už příští rok.

Podívejte se na vývoj stavby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy