Řeholnice na traktoru i s motorovkou. Bosé karmelitky staví nový klášter v Drastech

Řeholnice na traktoru i s motorovkou. Bosé karmelitky staví nový klášter v Drastech
Na proměně domu se karmelitky od začátku samy podílely, rekonstrukci pak zajistila stavení firma.
...i na traktoru.
Takhle sestry například přebíraly cihly, které následně znovu použijí na stavbu.
Sestry se do areálu v Drastech přestěhovaly předloni během pandemie koronaviru, poté, co stavební firma dokončila opravu první budovy, takzvaného panského domu.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 13. 1. 2022 12:40
Větší prostor k životu a blíž přírodě i lidem budou mít sestry z řádu bosých karmelitek, které se přestěhovaly z Hradčan do Drast za Prahou. V roce 2018 tam odkoupily od Vyšehradské kapituly zchátralý hospodářský dvůr a za pomoci stavařů a brigádníků ho postupně proměňují v duchovní a kulturní centrum. Karmelitky většinu života stráví v ústraní, brigády lidem nabízí poznat je z jiného úhlu.

"Pražský klášter jsme prodaly nekomerčně našim bratřím, bosým karmelitánům, takže od začátku bylo jasné, že získané finance na obnovu celého areálu stačit nebudou. Proto jsme od roku 2018 začaly jezdit do Drast na brigády. Zpočátku samy, později jsme začaly organizovat i velké brigády," vysvětluje řeholní sestra Marie. 

Na hospodářském dvoře, který se nachází v okrese Praha-východ v malé obci Drasty, sestry od roku 2020 prozatímně bydlí v opraveném panském domě. Od jara do podzimu se společně s veřejností věnovaly úpravě pozemku, který byl zanesený skládkami a nálety křovin. Mnozí byli překvapení tím, jak si sestry poradí s motorovou pilou, křovinořezem nebo řízením traktoru. 

"Místo bylo v hrozném stavu. Vypadalo to, že se kdosi rozhodl udělat z Drast jednu velikou skládku, která později zarostla náletovými dřevinami," říká sestra.
"Místo bylo v hrozném stavu. Vypadalo to, že se kdosi rozhodl udělat z Drast jednu velikou skládku, která později zarostla náletovými dřevinami," říká sestra. | Foto: karmeldrasty.eu

V letošním roce je v plánu oprava památkově chráněné sýpky, kde chtějí sestry v budoucnu bydlet. Kvůli nedostatku financí vyhlásily veřejnou sbírku, jejíž patronkou je moderátorka Daniela Drtinová.

"Ceny stavebních materiálů velmi stouply, a my tak mohly podepsat smlouvu jen na část stavby. Uhrazení nákladů za dřevo na nový krov sýpky, které činí přes jeden a půl milionu korun, by nám výrazně pomohlo k zaplacení první etapy a umožnilo pokračovat dále," říká sestra Marie k veřejné sbírce na serveru Donio.cz

Klášterní areál v Drastech bude v budoucnu sloužit také veřejnosti, ať už v podobě pobytů, duchovních programů, nebo pravidelných bohoslužeb. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V širší nominaci Lotyšů na ZOH jsou čtyři hráči z extraligy

Čtyři hráči z české extraligy jsou v širší, jednatřicetičlenné nominaci hokejistů Lotyšska na únorové olympijské hry v Pekingu. Do výběru kouče Harijse Vitolinše, z kterého vypadne při uzavřením kádru ještě šest hráčů, se dostal obránci Uvis Janis Balinskis z Litvínova, Roberts Mamčics ze Zlína a útočníci Martinš Dzierkals z Plzně a Roberts Bukarts z Vítkovic.

Hokejisté Ruska mají v sedmatřicetičlenné nominaci sedm majitelů zlatých medailí z Pchjongčchangu. Šanci zopakovat triumf mohou mít v týmu kouče Alexeje Žamnova obránci Vjačeslav Vojnov z Dynama Moskva, Jegor Jakovlev z Magnitogorsku a Nikita Něstěrov s útočníky Sergejem Andronovem a Michailem Grigorenkem z CSKA Moskva a dalšími forvardy Nikitou Gusevem z Petrohradu a Vadimem Šipačovem, Vojnovovým klubovým spoluhráčem.

před 5 hodinami

Ukrajinský soud odročil na středu jednání o uvalení vazby na exprezidenta Porošenka, kterému ve vlasti hrozí zatčení kvůli podezření z vlastizrady

Další zprávy