Cibulka, kachlíkárna i vily. Nahlédněte do budov, které se v Praze otevřou lidem

Cibulka, kachlíkárna i vily. Nahlédněte do budov, které se v Praze otevřou lidem
Za návštěvu stojí také nově zrekonstruovaná funkcionalistická budova bývalých Elektrických podniků v Bubnech.
Mezi nedávno přestavěné budovy patří také sídlo Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky vysoké školy ČVUT v pražských Dejvicích. Jeho konstrukce zvedla u obyvatel Vítězného náměstí vlnu kritiky, především proto, že fasáda působí jako z igelitu.
Janákovy stopy se dají najít i na Vinohradech, kde ve 30. letech minulého století navrhl Husův sbor. Jeho modlitebna Československé církve husitské v Dykově ulici vychází z evangelických kostelů, které v Německu navrhoval Otto Bartning.
O víkendu začíná festival Open House, který v Praze už osmým rokem otevírá dveře zajímavým architektonickým skvostům. Letos jde i po stopách významných architektů, jako byl Josip Plečnik a Pavel Janák. Lidé budou moct zdarma nahlédnout například do budovy bývalého Autoklubu, kterou Janák za první republiky přestavěl do puristické podoby.
Foto: Tomáš Sysel
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
19. 5. 2022 6:00
Jak uvnitř vypadá Lannova vila, v jakém stavu je usedlost Cibulka a povedla se rekonstrukce bývalých Elektrických podniků? O víkendu to ukáže festival Open House, který v Praze zpřístupní historické památky, kostely, paláce nebo nově opravené ikony z dob funkcionalismu.

Den otevřených dveří bude mít o víkendu celkem 101 staveb v Praze. Organizátoři festivalu Open House letos na program zařadili díla architektů Josipa Plečnika a Pavla Janáka, kteří by letos oslavili 150, respektive 140 let od svého narození. Lidé se dostanou také do staveb od architekta Emila Králíčka, jako je jeho dřevěný kostel svatého Vojtěcha v pražské Libni nebo kubistický palác Diamant ve Spálené ulici. Zajímavé bude vidět i to, jak se povedly některé rekonstrukce a stavby dokončené v loňském roce. 

Podívejte se, které domy stojí za to o víkendu navštívit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy