Česko postaví v Etiopii novou ambasádu. Navrhly ji Slovenky a bude celá z hlíny

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 10. 2019 13:49
České ministerstvo zahraničních věcí odhalilo podobu nové ambasády v hlavním městě Etiopie. Úřad zde postaví komplex podle návrhu mladých slovenských studentek. Ty pro soutěž Inspireli Awards navrhly areál s kolonádou a udržitelnými domy z pálených cihel. Návrh Kristíny Boháčové a Jany Hájkové chce ministerstvo realizovat nejpozději v roce 2025, na stavbu si vyčlenilo 225 milionů korun.
Vítězný návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii.
Vítězný návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii. | Foto: ČVUT

Návrh české ambasády v Etiopii vznikl na základě mezinárodní soutěže, kterou vyhlásilo ministerstvo zahraničí společně s Fakultou stavební ČVUT. 

Vítězný návrh Kristíny Boháčové a Jany Hájkové se skládá z rezidence pro velvyslance, ubytování zaměstnanců, úřadu, sociálního bydlení a kolonády se zahradou.

"Naši práci už dopředu formovala celkem přísná bezpečnostní opatření. Ambasáda musí být opatřená zdí, která má bezmála dva metry. Chtěly jsme vytvořit areál, kde zeď bude spíše spojovat než rozdělovat," vysvětluje jedna z autorek návrhu Kristína Boháčová.

Budoucí architektky rozčlenily pozemek pomocí zdi a jednotlivé části ambasády propojily. Stavební materiál vychází z tradice africké kultury. "Asi měsíc jsme zkoumaly klimatické podmínky a principy tamní architektury. Nakonec jsme se rozhodly navrhnout celý komplex z hlíny, na kterou v Čechách ani na Slovensku nejsme až tak zvyklí, ale v Africe je to tradiční stavební materiál," vysvětluje Jana Hájková.

Vítězný návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii.
Vítězný návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii. | Foto: ČVUT

V některých částech domů architektky použily princip dvou stěn, aby se během horkých slunečných dnů měli zaměstnanci kam schovat. "Dvojitá fasáda v podstatě funguje tak, že sluníčko peče na tu první a druhá zůstane chladná, tím pádem se tolik nepřehřívá interiér," uvádí Boháčová.

Nová ambasáda by měla stát přes 220 milionů korun

Návrh chce ministerstvo realizovat nejpozději v roce 2025 a na stavbu si vyčlenilo 225 milionů korun. Předtím chce stihnout rekonstrukci úřadu v New Yorku a úpravu zastupitelského úřadu v Berlíně.

Současná zastaralá ambasáda v Etiopii se nachází v samotném centru Addis Abeby a ministerstvo přemýšlelo o její rekonstrukci. "Přestavba by ale nebyla smysluplná," vysvětluje náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Kryl.

Vítězný návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii.
Vítězný návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii. | Foto: ČVUT

"Centrum Addis Abeby se mění. Současná budova dříve zapadala do kontextu města, dnes jsou okolo ní vysoké budovy, a tak jsme se i z bezpečnostního důvodu rozhodli vypsat soutěž na novou ambasádu na pozemku, který v roce 1974 zakoupilo tehdejší československé ministerstvo," dodal. 

Nová ambasáda bude stát v rezidenční čtvrti, daleko od všech mrakodrapů. "Předpokládáme, že pozemek, na kterém stojí současný úřad, je v majetku České republiky a dnes už je velice cenný. Po výstavbě nového areálu bychom chtěli pozemek v centru prodat, je ale otázka, jak se k tomu postaví tamní úřady," řekl náměstek.

Ministerstvo zahraničí má podle Kryla nemovitý majetek v několika zemích po celém světě. "Ministerstvo zahraničí disponuje majetkem České republiky ve výši 14 miliard korun. Investujeme v zemích, u kterých víme, že tam budeme dlouhou dobu, popřípadě až na věky. V tomto ohledu je pro nás Etiopie nesmírně důležitá," uvedl.  

Addis Abeba je sídlem Africké unie a také středobodem její diplomacie. "Kdybychom měli opouštět destinace v Africe, jakože to nemáme v plánu, úřad v Etiopii bychom zavírali jako poslední, protože je pro nás největším zdrojem informací," dodal Kryl.

Podívejte se také na video: Pokoje zavěšené na stromech. Extravagantní Treehotel je mezi nadšenci architektury pojem

Pokoje zavěšené na stromech. Extravagantní Treehotel je mezi nadšenci architektury pojem | Video: Treehotel
 

Právě se děje

před 7 minutami

Lékařské fakultě Ostravské univerzity hrozí, že bude bez akreditace

Hodnotící komise Národního akreditačního úřadu nedoporučuje schválení akreditace studijního programu Všeobecného lékařství pro Lékařskou fakultu Ostravské univerzity. Jde sice zatím pouze o návrh, nikoli rozhodnutí, ale přesto není jisté, jestli program Všeobecné lékařství bude moci fakulta letos pro uchazeče otevřít. V reakci na rozhodnutí to sdělil rektor Jan Lata.

Návrh hodnotící komise úřadu univerzita obdržela v pondělí. "Byť jde o návrh a nikoli o definitivní rozhodnutí, není to pro Lékařskou fakultu ani pro univerzitu příjemná situace. Věříme, že Rada Národního akreditačního úřadu zohlední stoupající kvalitu jak v oblasti personálního obsazení, tak v oblasti vědy a výzkumu, která se na fakultě v posledních letech odehrála a fakulta akreditaci obdrží," uvedl Lata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy