Česko postaví v Etiopii novou ambasádu. Navrhly ji Slovenky a bude celá z hlíny

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 10. 2019 13:49
České ministerstvo zahraničních věcí odhalilo podobu nové ambasády v hlavním městě Etiopie. Úřad zde postaví komplex podle návrhu mladých slovenských studentek. Ty pro soutěž Inspireli Awards navrhly areál s kolonádou a udržitelnými domy z pálených cihel. Návrh Kristíny Boháčové a Jany Hájkové chce ministerstvo realizovat nejpozději v roce 2025, na stavbu si vyčlenilo 225 milionů korun.
Vítězný návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii.
Vítězný návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii. | Foto: ČVUT

Návrh české ambasády v Etiopii vznikl na základě mezinárodní soutěže, kterou vyhlásilo ministerstvo zahraničí společně s Fakultou stavební ČVUT. 

Vítězný návrh Kristíny Boháčové a Jany Hájkové se skládá z rezidence pro velvyslance, ubytování zaměstnanců, úřadu, sociálního bydlení a kolonády se zahradou.

"Naši práci už dopředu formovala celkem přísná bezpečnostní opatření. Ambasáda musí být opatřená zdí, která má bezmála dva metry. Chtěly jsme vytvořit areál, kde zeď bude spíše spojovat než rozdělovat," vysvětluje jedna z autorek návrhu Kristína Boháčová.

Budoucí architektky rozčlenily pozemek pomocí zdi a jednotlivé části ambasády propojily. Stavební materiál vychází z tradice africké kultury. "Asi měsíc jsme zkoumaly klimatické podmínky a principy tamní architektury. Nakonec jsme se rozhodly navrhnout celý komplex z hlíny, na kterou v Čechách ani na Slovensku nejsme až tak zvyklí, ale v Africe je to tradiční stavební materiál," vysvětluje Jana Hájková.

Vítězný návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii.
Vítězný návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii. | Foto: ČVUT

V některých částech domů architektky použily princip dvou stěn, aby se během horkých slunečných dnů měli zaměstnanci kam schovat. "Dvojitá fasáda v podstatě funguje tak, že sluníčko peče na tu první a druhá zůstane chladná, tím pádem se tolik nepřehřívá interiér," uvádí Boháčová.

Nová ambasáda by měla stát přes 220 milionů korun

Návrh chce ministerstvo realizovat nejpozději v roce 2025 a na stavbu si vyčlenilo 225 milionů korun. Předtím chce stihnout rekonstrukci úřadu v New Yorku a úpravu zastupitelského úřadu v Berlíně.

Současná zastaralá ambasáda v Etiopii se nachází v samotném centru Addis Abeby a ministerstvo přemýšlelo o její rekonstrukci. "Přestavba by ale nebyla smysluplná," vysvětluje náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Kryl.

Vítězný návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii.
Vítězný návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii. | Foto: ČVUT

"Centrum Addis Abeby se mění. Současná budova dříve zapadala do kontextu města, dnes jsou okolo ní vysoké budovy, a tak jsme se i z bezpečnostního důvodu rozhodli vypsat soutěž na novou ambasádu na pozemku, který v roce 1974 zakoupilo tehdejší československé ministerstvo," dodal. 

Nová ambasáda bude stát v rezidenční čtvrti, daleko od všech mrakodrapů. "Předpokládáme, že pozemek, na kterém stojí současný úřad, je v majetku České republiky a dnes už je velice cenný. Po výstavbě nového areálu bychom chtěli pozemek v centru prodat, je ale otázka, jak se k tomu postaví tamní úřady," řekl náměstek.

Ministerstvo zahraničí má podle Kryla nemovitý majetek v několika zemích po celém světě. "Ministerstvo zahraničí disponuje majetkem České republiky ve výši 14 miliard korun. Investujeme v zemích, u kterých víme, že tam budeme dlouhou dobu, popřípadě až na věky. V tomto ohledu je pro nás Etiopie nesmírně důležitá," uvedl.  

Addis Abeba je sídlem Africké unie a také středobodem její diplomacie. "Kdybychom měli opouštět destinace v Africe, jakože to nemáme v plánu, úřad v Etiopii bychom zavírali jako poslední, protože je pro nás největším zdrojem informací," dodal Kryl.

Podívejte se také na video: Pokoje zavěšené na stromech. Extravagantní Treehotel je mezi nadšenci architektury pojem

Pokoje zavěšené na stromech. Extravagantní Treehotel je mezi nadšenci architektury pojem | Video: Treehotel
 

Právě se děje

před 46 minutami

Erdogan změnil názor, s viceprezidentem USA Pencem se nakonec setká

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ve čtvrtek setká s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Informoval o tom šéf komunikací turecké vlády. Dříve totiž Erdogan setkání v rozhovoru s televizí Sky News odmítl s tím, že bude jednat pouze se svým protějškem Donaldem Trumpem a nechal se slyšet, že americkou delegaci, která chce jednat o nynější turecké intervenci v Sýrii, odkáže na jejich protějšky v turecké vládě.

Zástupci vlády USA letí do Turecka ve středu, ve čtvrtek pak mají začít oficiální jednání. Pompeo řekl, že cílem mise je najít řešení situace v Sýrii a ne rozbít americko-turecké vztahy.

před 54 minutami

Basketbalisté Nymburka zahájili Ligu mistrů výhrou nad Bambergem

Basketbalisté Nymburka zahájili základní skupinu Ligy mistrů vítězstvím 91:71 nad Bambergem. Domácí v pražské hale Královka vykročili za výhrou nad čtvrtým celkem minulého ročníku už v první čtvrtině, kterou vyhráli o 19 bodů.

Středočeši soupeře v úvodním dějství dokonale zaskočili. Do zápasu vstoupili sérií 16:0 a Bamberg se poprvé prosadil až po čtyřech minutách. Nymburk i díky 13 bodům Jaromíra Bohačíka první čtvrtinu vyhrál 30:11. Ve druhé části německý tým výrazně přitvrdil v obraně a Středočeši o poločasové přestávce vedli o 18 bodů.

Po pauze převzal Bamberg aktivitu, Nymburku se přestalo dařit střelecky i na doskoku a po nepovedeném závěru třetí čtvrtiny se náskok domácích ztenčil na osm bodů. Závěrečná čtvrtina už ale byla opět v režii Nymburka, který zpřesnil střelbu a vzal si dvouciferný náskok zpět. Nejlepším střelcem zápasu byl Bohačík s 24 body.

Basketbalová Liga mistrů - skupina C, 1. kolo:

Nymburk - Bamberg 91:71 (30:11, 52:34, 65:57)

Nejvíce bodů: Bohačík 24, Booker 18, Dalton 14, Hankins 10 - B. Taylor 16, Harris a Lee po 11, K. Taylor 10. Fauly: 20:21. Trestné hody: 24/21 - 16/9. Trojky: 6:14. Doskoky: 44:43.

Tabulka:

1. Nymburk 1 1 0 91:71 2
2. Tenerife 1 1 0 81:67 2
3. VEF Riga 1 1 0 80:74 2
4. Peristeri 1 1 0 70:64 2
5. Mornar Bar 1 0 1 74:80 1
6. Gaziantep 1 0 1 64:70 1
7. Nižnij Novgorod 1 0 1 67:81 1
8. Bamberg 1 0 1 71:91 1
před 1 hodinou

Basketbalistky USK Praha začaly Evropskou ligy výhrou v Rize

Basketbalistky ZVVZ USK Praha vstoupily úspěšně do nového ročníku Evropské ligy a vyhrály v Lotyšsku nad TTT Riga 73:66. Nejlepšími střelkyněmi v barvách českých šampionek a obhájkyň třetího místa byly shodně se 17 body Alyssa Thomasová a Valériane Ayayiová. Další zápas čeká svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové za týden ve Francii proti Bourges.

1. kolo Evropské ligy basketbalistek:

Skupina A:

TTT Riga - ZVVZ USK Praha 66:73 (14:20, 32:37, 43:58)

Nejvíce bodů: Drammehová 13, Harperová, Strautmaneová obě 12 - Thomasová, Ayayiová obě 17, Jonesová 12. Fauly: 18:18. Trestné hody: 21/16 - 20/13. Trojky: 6:6. Doskoky: 37:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy