Politici jsou jako avataři, rádi provokují a mění identity, říká autor virtuální hry

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
7. 10. 2019 15:38
"Představte si svět, kde vládnou peníze a každý je v něm celebritou," začíná inscenace režiséra Jana Mocka, kterou pražské Divadlo Archa představilo v souvislosti s projektem Shared Cities. Diváky zavádí do digitálního smyšleného města Los Santos a klade otázku, jak se vymyšlený svět liší od reality. "I v realitě máme hrací element," tvrdí český průkopník virtuálního divadla.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Inscenace Jana Mocka přibližuje digitální město Los Santos, kde se úspěch měří počtem vražd, okradených obyvatel a přepadení bank. Americkým městem denně projdou miliony lidí, kteří se prostřednictvím počítače či herních konzolí Playstation a Xbox připojí ke své virtuální identitě. 

Divadlo Archa uvedlo premiéru inscenace Virtual Ritual začátkem října v souvislosti s festivalem Shared Cities a další reprízy plánuje na prosinec.

Představení vysvětluje, jaký je život avatara v jedné z nejúspěšnějších videoher. Prostřednictvím tří postav na základě svých profesí a know-how z reálného života přibližuje divákovi naprogramovanou architekturu i společnost amerického velkoměsta.

"Divadelní performance je o naší zkušenosti s tím, jak se digitální svět prolíná s fyzickým prostorem, a jak to ovlivňuje způsob vnímání soudobého města," říká kurátor inscenace, architekt a urbanista Osamu Okamura, který ve hře figuruje jako průvodce a vysvětluje principy digitálního prostředí.

Designéři navrhli Los Santos jako moderní město, které má funkčně rozdělené čtvrti. Chudinské prostředí, dosluhující průmyslové zóny, bohaté rezidenční čtvrti a centrum města jsou znaky, které se dají najít i ve většině reálných evropských měst. 

Shared Cities: Creative Momentum

Je čtyřletý kulturní projekt, který spojuje jedenáct partnerských organizací ze sedmi významných evropských měst: Bělehradu, Berlína, Bratislavy, Budapešti, Katovic, Prahy a Varšavy. Ke sdílení poznatků, které by přispěly k proměně měst, organizátoři vytvořili kreativní platformu na rozmezí architektury, umění, urbanismu a sdílené ekonomiky.

"Město je typické tím, že se v něm potkávají odlišné způsoby života, tedy i odlišné koncepty světa, které není možné uvést do souladu. I digitální Los Santos je místem konfliktů, a to ho dělá zajímavým," dodává Okamura. 

Když mocní využívají společnost ve svůj prospěch

Youtuber Atlet je ve hře protagonistou ukazující temnější stránku města. Jako většina hráčů, kteří do Los Santos utíkají hlavně za násilím a absencí pravidel, využívá výdobytky společnosti ke zdokonalení sebe sama a nabytí majetku. 

"Je to hra, kde se úspěch měří v penězích. Ty seženete nejrychleji tak, že okradete lidi či vyloupíte banku," komentuje Atlet svou digitální postavu na plátně. Po městě se pohybuje jako bezskrupulózní člověk, který se vyžívá ve zbraních, kradení aut a provokování lidí.

S naprogramovanými postavami se do kontaktu nejvíce dostává fotografka Adéla Vosičková, která digitálním městem prochází s telefonem v ruce. Fotografuje a komentuje, jak se chovají jednotlivé postavy, jakou mají úlohu a společenský status. 

Jako většina hráčů, kteří do Los Santos utíkají hlavně za násilím a absencí pravidel, využívá youtuber Atlet výdobytky společnosti k nabytí majetku.
Jako většina hráčů, kteří do Los Santos utíkají hlavně za násilím a absencí pravidel, využívá youtuber Atlet výdobytky společnosti k nabytí majetku. | Foto: YouTube kanál Racing Car Games

"Každá čtvrť má vlastní společnost. Někteří lidé si vás nevšímají, jiní jdou do konfliktu. Většinou spíš fungují jako křoví, dělají jednu činnost pořád dokola - pokuřují, dívají se do telefonu, někam spěchají anebo stojí na jednom místě," vysvětluje fotografka.

Oproti reálnému světu videohra povoluje překročit základní normy chování, hráč tedy může kohokoli zbít, podplatit anebo urazit a následně sledovat, jak se naprogramovaná osoba zachová. 

Ve druhé polovině inscenace se hráči stávají protagonisty skutečného města. Na videu, které autoři natočili v okolí pražské Florence, se chovají jako avataři, kteří naráží na reálie i postavy ze skutečného světa.

Srovnání, jak lidé fungují ve fiktivním a fyzickém městě, provokuje k zamyšlení nejen nad urbanismem města, ale hlavně nad našimi rolemi v soudobé společnosti, míní Jan Mocek.

Herní element se promítá do rétoriky mocných

On-line identity v digitálním městě mají nekonečno možností, naráží však na zákony fyzického světa. "Člověk si může zvolit, kým bude, může i ovlivnit svou podobu, barvu vlasů, hustotu obočí, tvar rtů a tak dále. Už si ale nelze zvolit například etnickou příslušnost," vysvětluje režisér Mocek.

Etická pravidla reálného světa ovlivňují on-line prostředí v několika ohledech. "Dobrým příkladem je například gamblerství. V Česku, v Afghánistánu a Číně je zakázané, a tak zatímco jiné národnosti si mohou užívat ve virtuálním kasínu, vy se do něj jako Čech můžete jít maximálně podívat," vysvětluje Mocek.  

Foto: Virtual Ritual/archiv

Virtuální prostředí má zase paralely v reálném světě. Žijeme v době měnících se identit, vysvětluje Mocek. "Donald Trump říká ve své knize The Art of Deal, že ho nezajímají peníze, ale že ho baví si hrát. Myslím si, že gamingový element můžeme pozorovat například i u Miloše Zemana, který svými často provokativními výroky jako by zkoušel, koho jeho hra začne bavit. Když se dostane do úzkých, změní identitu a rozehraje něco jiného," říká režisér. 

Podle něj je politické prostředí protkáno hracími avatary, kteří mění identitu a rétoriku podle voličských preferencí: "Když se podíváte na Andreje Babiše, byl chvíli středo-pravicový, následně pravicový a dnes je z něj levicový politik. Mění rétoriku ke svému prospěchu tak, jak se mu to hodí."

Inscenace v Arše se atraktivním způsobem snaží ukázat, že ani v reálném světě není důležité, "jakou si zvolíte identitu pro svou hru, záleží jen na tom, jestli máte dostatečný počet lidí, které bude bavit". 

Nejsem psychopat, Babiš pořád lže. Převzal stát a porušuje zákony, tvrdí Wagenknecht

Čapí hnízdo je jasný dotační podvod, musí k soudu, jinak budeme porušovat evropskou úmluvu, upozorňuje senátor Lukáš Wagenknecht, zvolený za Piráty. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 4 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy