Mecenáši z Českého ráje. Prodávají energii a investují do záchrany obřích továren

Mecenáši z Českého ráje. Prodávají energii a investují do záchrany obřích továren
Sedm velkých budov, řadu hal a menších domů má továrna, které se někdy přezdívá semilské Versailles. Areál o 60 tisících metrech čtverečních od roku 2020 plně vlastní bratři Kuršelovi. Jejich otec byl akcionářem v textilních firmách, a když začalo odvětví masivně upadat, koupil u řeky Jizery několik bývalých vodních elektráren. Na nich si rodina založila hlavní živnost.
V 60. letech minulého století se fabrice dařilo a dočkala se rekonstrukce. Zaměstnanci sem vcházeli skrz vrátnici a jejich docházku zaznamenávala klasická píchačka karet.
Oproti jiným továrenským brownfieldům, které po sametové revoluci často ztratily své využití, je národní podnik Kolora v poměrně dobrém stavu. Rozlehlé budovy chtějí bratři postupně restaurovat tak, aby neztratily kouzlo industriální architektury.
Během pandemie koronaviru se do elektrárny na čas zavřel malíř Hesham Malik a vytvořil malby po celé její ploše. "Malik čerpal inspiraci ze starověkého Egypta a skrz postavy ztvárnil současné problémy ve společnosti. Hlavními tématy muralu jsou udržitelnost, životní prostředí a ekologie," popisuje jeden z bratrů. Zobrazit 32 fotografií
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
25. 7. 2022 6:00
Bratři Kuršelovi si na sebe vzali těžké břímě. V Českém ráji se ujali několika chátrajících továren s vizí, že jim vrátí původní charakter a najdou pro ně smysluplné využití. Ke starým fabrikám má rodina vztah. Její předek v regionu vlastnil textilku, o niž rodina přišla znárodněním. Jeho potomci navázali na rodinnou tradici, namísto průmyslové výroby ale v areálech organizují svatby a festivaly.

Firma Fabrika 1861 vznikla v roce 2020, kdy bratři plně ovládli tři areály s industriální architekturou. Jejich otec byl akcionářem v textilních firmách, a když začalo odvětví masivně upadat, koupil u řeky Jizery několik bývalých vodních elektráren, na nichž si rodina založila hlavní živnost. Kvůli dalším investorům, kteří majetek spoluvlastnili, ale nebylo možné rozlehlé chátrající továrny opravit. 

Když se rodině po letech podařilo nemovitosti koupit celé, rozhodla se, že otevře továrny veřejnosti, nabídne je k pronájmu a bude v nich organizovat kulturní akce a festivaly. "Abychom mohli místu vrátit život, založili jsme kvůli tomu firmu Fabrika 1861. Nebyli jsme sice jediní vlastníci komplexu, ale stejně cítíme vinu za to, že ne všechny budovy slouží tak dobře, jak by mohly," vysvětlují Adam a Sebastián Kuršelovi.

Oživit plánují například semilskou továrnu, která stojí na pozemku o 60 tisících metrech čtverečních. "Máme vztah k průmyslové historii, a protože jsme patrioti a starousedlíci, je v našem zájmu, abychom vytvořili místo, kde to bude společensky žít," tvrdí.

Více si přečtěte v galerii. 

 

Právě se děje

Další zprávy