Nejzajímavější rodinné domy posledních šesti let, které architekti ušili klientům na míru

Rodinný dům v Kunraticích (OK Plan architects).
Rodinný dům na Opavsku (Atelier 38)
Interiér rodinného domu na Opavsku (Atelier 38)
Rodinný dům v Nebušících (FIALA + NEMEC s.r.o.)
Interiér rodinného domu v Nebušících (FIALA + NEMEC s.r.o.) Zobrazit 16 fotografií
Foto: OK Plan/Iveta Kopicová
Petra Jansová Petra Jansová
8. 12. 2016 10:15
Rodinný dům by měl vyhovovat životnímu stylu svého majitele. Stejně tak by ale měl respektovat i svoje okolí. Něco takového ale typizovaná stavba z katalogu nedokáže. Autoři knihy 99 domů proto chtějí dodat Čechům odvahu a chuť řešit originální bydlení. Výběr osmi z těch nejpovedenějších si můžete prohlédnout v galerii.

Úspěšná publikace, která představuje devadesát devět rodinných domů, vyšla už podruhé. Tentokrát zahrnuje výběr toho nejlepšího z individuální architektury postavené za posledních šest let.

Kniha kromě bohaté fotodokumentace obsahuje komentáře vysvětlující architektonickou koncepci každé stavby. Úvodní texty přibližují problematiku přípravy a realizaci rodinného domu. Její autoři, Jan Stempel a Jakub Tesař, cílí nejenom na odbornou veřejnost, ale i na stavebníky a každého, kdo se zajímá o současnou českou architekturu. 

Dům šitý klientovi na míru má navíc oproti tomu typizovanému z katalogu celou řadou výhod - už jen v tom, že katalogové domy bývají architektonicky vytržené z kontextu a vznikají anonymně.

"Rodinný dům se někdy označuje  jako individuální, což velmi dobře vystihuje podstatu stavby. Je totiž určen pro konkrétního klienta - rodinu, pár či jednotlivce a na jedinečné místo. To je v zásadě neopakovatelná kombinace, která si zaslouží, jak název napovídá, individuální přístup. Takový katalogový dům není a nebude," vysvětluje Jakub Tesař. 

Podle odhadů autorů knihy vzniká ve spolupráci s architektem každý dvacátý dům. Lidé se zpravidla obávají, že architekti stavbu prodraží. "Není to tak, finální kvalitu určuje investor. Velmi dobré je srovnání s auty. Při spolupráci je nutné, aby klient definoval, podobně jako u výběru auta, o kterou třídu má zájem a co je ochoten investovat," vysvětluje Jakub Tesař.

Správně uspořádaným domem a kvalitní dispozicí se dá při zachování komfortu navrhnout ve srovnání s katalogovými domy menší stavba, což snižuje nejen pořizovací, ale i provozní náklady.

"Architekt bude sice zpravidla doporučovat hodnotnější a kvalitnější materiály, ať jsou to třeba dřevěná či hliníková okna oproti plastovým či dřevěná podlaha oproti vinylové a podobně. Ale v tomto ohledu se vyplatí nešetřit, stavba rodinného domu je přece celoživotní investice," uzavírá.

 

Právě se děje

Další zprávy