Buckinghamský palác zveřejnil fotografii z kaple posledního odpočinku Alžběty II.

Magazín BBC, Magazín
24. 9. 2022 20:14
Buckinghamský palác zveřejnil fotografii nového náhrobního kamene označujícího místo posledního odpočinku královny Alžběty II. Veřejnost tak může už nyní nahlédnout do kaple, která se koncem příštího týdne otevře návštěvníkům hradu Windsor.
Buckinghamský palác zveřejnil obrázek nového náhrobního kamene označujícího místo posledního odpočinku královny Alžběty II.
Buckinghamský palác zveřejnil obrázek nového náhrobního kamene označujícího místo posledního odpočinku královny Alžběty II. | Foto: ČTK / BBC News

Černý náhrobní kámen byl zasazen do podlahy kaple Jiřího VI. na Windsorském hradu, kde byla královna pohřbena. Do kamene bylo vyryto jméno královny, jejích rodičů a jejího zesnulého manžela Philipa, vévody z Edinburghu. Nová deska nahrazuje tu předchozí, která byla věnována Jiřímu VI. a královně matce.

Všichni čtyři členové královské rodiny byli členy Podvazkového řádu, což je nejvyšší a zároveň nejstarší britské královské vyznamenání. Historie řádu sahá až do středověku a jsou jím oceněni panovníci a další vysoce postavení, včetně bývalých premiérů a bývalých vojenských náčelníků.

Čerstvě instalovaný kámen je také obklopen květinovými poctami a věnci u příležitosti královniny smrti. Kámen je vyroben z ručně vyřezávaného belgického černého mramoru s mosaznými písmeny.

Do kaple bude mít od čtvrtka přístup i veřejnost, a to každý den kromě neděle, kdy je kaple otevřená pouze pro věřící. Vstup do hradu činí podle webových stránek hradu 26,50 liber pro dospělou osobu ve všední dny, o sobotách je vstupné od dvě libry vyšší. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy