Bere peníze za to, že nic nedělá. Pana Budižkničemu si najímají osamělí Japonci

Magazín Magazín
5. 8. 2022 13:53
Velmi neobvyklým způsobem se živí Japonec Šódži Morimoto. Nechává se najímat obyvateli Tokia, aby s nimi trávil čas, aniž by u toho musel něco dělat. Jeho klienti se pak necítí tak sami. 
Šódži Morimoto
Šódži Morimoto | Foto: Šódži Morimoto

Na mladíka se obracejí lidé, kteří nechtějí trávit čas o samotě. Šódži v jejich přítomnosti nenavazuje rozhovor, omezuje se na krátké úsečné odpovědi a nevyvíjí ani žádnou jinou iniciativu. Pouze se pasivně účastní aktivity, kterou se rozhodne navštívit jeho klient. Někdy jí a pije. Přestože se při své práci příliš nenadře, je o jeho služby velký zájem. Denně takto stihne až tři mlčenlivé schůzky. O svérázné profesi informuje BBC.

Ve společnosti, která je zaměřena na výkon jako téměř žádná jiná na světě, od svého okolí slýchával, že je snad jediným člověkem, který nic nedělá. "Napadlo mě, že by si mě, Budižkničemu, mohli lidé najmout, a tak to začalo," uvádí profesionální tichý společník. 

Dříve pracoval v kolektivu, ale necítil se v něm dobře. Šéf mu navíc oznámil, že pro firmu není důležité, jestli v ní je, nebo ne. Šódži proto získal pocit, že ať se bude snažit sebevíc, nikdy to nebude stačit. Svou aktivitou se snaží odpovědět na otázku, jestli je pro společnost cenný pouze produktivní jedinec, nebo pro ni může být přínosný i někdo, s kým lidé prostě jen tráví čas. 

Náhradník za zesnulého přítele

Fungoval jako figurant v restauraci, která měla prázdno a nechtěla neobsazenými stoly odradit případné zákazníky. Společníka si ale najímají také lidé, kteří se ostýchají vyrazit sami třeba do města. Jedna žena se s ním vídá pravidelně. "Když jsem sama, honí se mi hlavou spousta myšlenek a pak si nedokážu pořádně užít volno," říká klientka, která s Morimotem dokonce oslavila své narozeniny. 

V několika případech se pan Budižkničemu stal důležitou psychologickou oporou. Jeden z klientů si ho najal, aby se s ním rozloučil při odjezdu vlakem. Toužil alespoň jednou zažít, jak mu někdo srdečně mává z peronu, jak to byl zvyklý vídat ve filmech. Další případ je méně úsměvný. Přítel klientky si vzal život, zbyla jí po něm světlá čepice, kterou vždy nosil. Se svou bolestí se nedokázala svěřit rodině, společník si na její přání čepici nasadil a pomohl jí tak trauma alespoň částečně zpracovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy