Macquarie - Macquarie, 34 kilometrů dlouhý ostrov mezi Austrálií a Antarktidou, čelí neobvyklé hrozbě. Zdejší flora a fauna si nedokáže poradit s drobným, leč nebezpečným vetřelcem: s králíkem.
Na území, které je politicky součástí australského státu Tasmánie, králíky na konci 19. století zavlekli lovci tuleňů. Zvířata tu neměla přirozené nepřátele, a tak se následně přemnožila.
Australské úřady se je několikrát pokusily vymýtit. Bez úspěchu.
V šedesátých letech proti nim poprvé nasadily virus, který způsobuje myxomatózu. Jde o infekční onemocnění domácích i divokých králíků, projevující se zánětem spojivek a otoky hlavy. Zvířata při ní hromadně hynou.
Počet králíků na ostrově poté sice poklesl na zhruba 10 tisíc, pak ale začal znovu růst.
Škody, které na ostrově Macquarie napáchali, jsou tak obrovské, že jsou vidět i na družicových záběrech z vesmíru, píše britská BBC.
Kočičí spása
Dokud na ostrově, který je od roku 1997 zapsán na Seznamu světového dědictví Unesco, žily kočky, nezvyšoval se počet králíků nijak dramaticky.
Kočky však lovily i zdejší vzácné mořské ptáky, a tak byly v roce 2000 z Macquarie cíleně odstraněny.
To, co se na ostrově děje teď, zavání ekologickou katastrofou, informují biologové z Austrálie v odborném časopise Journal of Applied Ecology. Právě badatelé z australské výzkumné stanice jsou jedinými stálými obyvateli unikátního tichomořského souostroví.
Kočky králičí populaci přirozeně regulovaly. Ta se teď ale nekontrolovatelně množí a likviduje zeleň na Macquarie. Dnes jich tu žije kolem 100 tisíc.
Se zelenými rostlinami z ostrova mizí i potrava pro další živočichy. Macquarie je přitom proslulý zejména tím, že zde hnízdí tučňáci, včetně tučňáka královského.
"Naše studie dokládá, že tu v letech 2000 až 2007 došlo k rozsáhlé devastaci," řekla BBC Dana Bergstromová z Australské antarktické divize.
Příběh "králíků z Macquarie" je podle ní varováním pro každého, kdo by chtěl uměle zasahovat do fungujících ekosystémů.
Náprava za milióny
Australská vláda ale boj s králíky nevzdává. Má s ním ostatně letité zkušenosti.
Od 19. století tu evropští ušáci přispěli k masivnímu úbytku původních druhů živočichů. Řada vědců dokonce tvrdí, že králičí invaze je pro ojedinělou australskou faunu největší pohromou v celé historii.
Každý rok zlikvidují úrodu za mnoho miliónů dolarů. Na svědomí mají i erozi půdy.
Aby králíky vyhnala z Macquarie, hodlá Canberra investovat 17 miliónů amerických dolarů.
Spolu s nimi mají souostroví opustit i myši a krysy. Ty totiž ve velkém požírají čerstvě vylíhlá ptačí mláďata.