Komerční projekt - Snad nikde nenajdete tak dokonalou vzájemnou harmonii letitých horských stavení, novodobějších přestaveb i zcela moderních budov, snad nikde jinde není architektura v takové harmonii s okolním prostředím a s životem místních obyvatel jako právě v Bregenzerwaldu.
Letní dovolená v Rakousku
Ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung jsme pro vás připravili speciál, který mapuje nejzajímavější místa Rakouska.
Procházky po zdejších vískách nesoucích názvy Andelsbuch, Au, Bezau-Reuthe, Bizau, Egg, Hittisau, Krumbach, Langenegg, Lingenau, Mellau, Schoppernau a Schwarzenberg odhalí mnohá překvapení a zcela nové pohledy na alpskou architekturu a kulturu.
Připraveno je zde 12 poznávacích tras v délkách od hodiny a půl do čtyř hodin. Na každé z nich je zhruba 10 informačních tabulí upozorňujících na výjimečné budovy, zvláštní rysy místní krajiny, kultury, umění, řemesel či kulinářských a jiných turistických zajímavostí.
Najdete zde obrovské sýrařské sklepy nebo třeba centrum města, do kterého se dostanete pouze přes mosty. Odpradávna je v Bregenzerwaldu kladen důraz na využívání zdejších, výlučně přírodních surovin, ať už jde o dřevo či potraviny z přilehlých farem. Při návštěvě statku Metzler Naturhautnah v Eggu, kde je možné prohlédnout si unikátní kozí chlév, předváděcí salaši nebo bylinkovou zahradu, kupříkladu pochopíte, nakolik byli místní obyvatelé propojeni se zdejší přírodou. Od letošního jara mohou návštěvníci také navštívit novou budovu s návštěvnickou galerií a výrobnou mléčné kosmetiky.
Celá oblast je fascinující též díky svému propojení tradice a inovace. Muzeum žen v Hittisau je první a jediné muzeum svého druhu na světě, ve kterém se působivě prezentuje kulturní tvorba žen. V Bregenzerwaldu prostě nevyjdete z úžasu. Staré stavby zde přirozeně souzní s bezprostředním sousedstvím moderních, některé slouží po staletí původnímu účelu, jiné naopak prošly proměnou a našly nové, důstojné uplatnění.
Průřez stavitelstvím oblasti Bodamského jezera
Příkladem může být vesnice Au, první osadníci se zde usazovali již ve 13. století. I díky nim dnes můžete obdivovat zdejší dům, jehož trámy pocházejí ze dřeva stromů vyrostlých před zhruba 800 lety. Život v něm se však nezastavil a za dobu své existence tak prošel řadou proměn, díky kterým jsou jeho vnitřní prostory výtečně prosvětlené střešními světlíky a šindelovou střechu před poškozením vodou a ledem chrání měď. Mezi zajímavé stavby lze také počítat starý statek se zdobenou šindelovou fasádou, horský lihovar Löwen z počátku 20. století nebo starobylou horskou pasteveckou chatu Holdamoos reprezentující kočovné zemědělské tradice zdejšího kraje.
Pozornost si ovšem zaslouží také 300 let starý dům postavený z neošetřeného dřeva nebo pozdně gotický farní kostel, který byl v 18. století rozšířen a proměněn do barokního slohu se štukovou výzdobou od Johanna Jakoba Rüfa. Protipólem historických staveb dokazujícím, že se čas v Au nezastavil, je bytový dům vystavěný v moderním designu a s ekologickými vlastnostmi založenými na udržitelných stavebních materiálech, tedy především na dřevu. Opěrné zdi terasy domu pak byly vystavěny z kamenů vytěžených ze stavební jámy.
Přirozené proměny alpských vísek
Staré, zrenovované usedlosti stojící hned vedle současných budov, taková je i vesnice Schoppernau, která se postupem času transformovala ze zemědělské vesnice na příjemné turistické středisko. Centrem dění je zde obchodní a kulturní centrum, vystavěné jak jinak než ze dřeva, avšak s důrazem na postupy a požadavky moderní doby. Pod jednou střechou zde najdete turistické informační kanceláře, banky, kadeřnictví či třeba knihovnu. První patro pak zabírají především prostory muzea Franze Michaela Feldera, zdejšího slavného zemědělce, sociálního reformátora a básníka.
Zajímavá je také budova hasičské a horské záchranné stanice. Při jejím projektování architekt využil svažitý terén k přirozenému uspořádání místností tak, že vysoké prostory ve spodní části slouží ke garážování hasičských vozidel za prosklenými dveřmi, zatímco učebny v horní nabízejí výhled do otevřené krajiny.
Se zdejším stavitelstvím je úzce svázaná stará pila, poháněná elektřinou ze zdejší vodní elektrárny. Postavena byla roku 1930 na místě předešlé pily, která vyhořela.
Skloubení historie a současnosti představuje také budova zdejší základní školy. Otevřena byla již roku 1901, v roce 1949 však prošla přestavbou, která zvětšila její kapacitu na dvojnásobek. Další přestavbou prošla budova v roce 1992, aby mohla svému účelu sloužit i v současné době.
Zajímavé koexistence historických a moderních dřevostaveb nabízejí i další vycházkové okruhy. V Bezau je to třeba kostel Reuthe z roku 1250, moderní pohřební kaple, lázeňský hotel či moderní dřevostavba autobusové zastávky.
Obci Bizau byla dokonce udělena hlavní cena ARGE-Alp za moderní architekturu venkovské oblasti. Návštěvníky však jistě zaujme i biohotel Schwanen vystavěný už roku 1860, od počátku velmi úzce spjatý s místními zemědělci. Dnes je proslulý především nabídkou nekonvenčních pokrmů překvapivých chutí vařených z místních sezonních surovin.
Popsat veškeré zajímavé stavby tohoto regionu je však mimo možnosti tohoto článku. Nejlépe tedy uděláte, pokud do Bregenzerwaldu vyrazíte a zažijete kouzla místní architektury, kultury i kuchyně na vlastní kůži.
Tento článek je součástí speciálního projektu připraveného ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.