Antinobelovky se rozdávaly už po devatenácté

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
2. 10. 2009 14:49
Cambridge (USA) - Smát se dá i ve vědě, tvrdí vyhlašovatelé ocenění za legrační případy bádání. A mají stále co odměňovat. Už po devatenácté.

Ig Nobelova cena, jak se ocenění nazývá, je lehkou parodií na opravdové Nobelovy ceny, předává se v prostorách slovutné Harvardovy univerzity a dělá si legraci opravdu ze všeho. I z ekonomické krize.

Banky transformované do nicoty

A tak letos získali Ig Nobelovu cenu za ekonomii manažeři čtyř islandských bank, kteří v praktickém experimentu prokázali, že velmi malé banky se mohou rychle transformovat ve velké banky, načež se proces zvrátí zpět, a při té příležitosti zničí hospodářství země.

Odměna v kategorii matematika byla přiřknuta dalšímu finančnímu kouzelníkovi, guvernéru centrální banky v Zimbabwe za to, že s ohledem na inflaci nechal operativně natisknout bankovky v hodnotách od jednoho centu po sto bilionů zimbabwských dolarů (opravdu bilionů, miliardy mu nestačily...). Lidé se tak učí v každodenním životě rozumět vysokým číslům, ocenila porota.

Uznání za literaturu pak získali irští policisté, kteří padesátkrát udělili pokutu řidiči Prawo Jazdy, aniž si všimli, že si z dokladů neopsali jméno, ale název "řidičský průkaz" v polštině.

Která láhev líp rozbije hlavu?

Ig Nobelova cena je však určena hlavně pro vědce.

Soudní patologové z univerzity z Bernu dostali cenu za mír za výzkum, zda je lepší dostat do hlavy úder plnou nebo prázdnou pivní lahví. Vědecky prokázali, že hlavu mohou rozbít obě. "Ovšem prázdná láhev je trvanlivější," dodali ve vysvětlení na slavnostním ceremoniálu. (Výzkum nedělali na skutečných lidských hlavách, ale přesným měřením energie potřebné k rozbití láhve.)

Ig Nobel

Jde samozřejmě o parodii na skutečné Nobelovy ceny. Navzdory významu slovní hříčky (slovo "ignoble" znamená v angličtině nečestný, nepoctivý, neurozený či nevychovaný) už vědci berou cenu s humorem a odměnění si pro ni na slavnostní ceremoniál obvykle přijedou. V publiku sedávají i nositelé opravdových Nobelových cen. Jako výraz uznání házejí na laureáty papírová letadélka.

Američan Donald Unger si plných šedesát let každý den praskal klouby na své levé ruce, aby zjistil, jestli se tak zvýší riziko vzniku artritidy. Nyní nemá postiženou žádnou ruku, ale získal Ig Nobelovu cenu za medicínu.

Ocenění za veřejné zdraví získali dvě vynálezkyně a jeden vynálezce z USA za patentovanou podprsenku, která se dá snadno proměnit ve dvě plynové masky - jednu tedy může nositelka ještě nabídnout někomu v okolí.

Vyvážené těhotné ženy zachránily lidstvo

Cenu za fyziku si odnesli vědci z několika amerických univerzit, kteří přesně propočítali, proč se těhotné ženy nepřevrátí.

Otázka je to významná pro celý vývoj lidstva, neboť vzpřímeně po dvou nohou chodící lidé mají jiné těžiště než zvířata, a kdyby jim tedy těhotenství příliš překáželo při pohybu, nemohl by lidský druh přežít až dodneška. Vysvětlení vědci našli v zakřivení dolní části ženské páteře, jež je výraznější než u mužů a umožňuje rozložit hmotnost a udržet rovnováhu.

Marc Abrahams, šéfredaktor časopisu Annals of Improbable Research a vyhlašovatel Ig Nobelových cen. V ruce drží malinký mozek z gumy.
Marc Abrahams, šéfredaktor časopisu Annals of Improbable Research a vyhlašovatel Ig Nobelových cen. V ruce drží malinký mozek z gumy. | Foto: Josef Tuček

Badatelé z univerzity z britského Newcastlu získali ocenění za veterinární medicínu. Ve svém výzkumu na farmách některé krávy pojmenovali a oslovovali jménem a jiné nechali bezejmenné. Naměřili pak, že pojmenovaná dobytčata dojí více mléka. "Krávy jsou spokojenější, když je jim věnována pozornost," konstatovali výzkumníci.

Mexičtí vědci byli oceněni v oboru chemie za publikování postupu, jak pomocí národní kořalky tequila vytvořit tenké diamantové povlaky pro výrobu polovodičů.

Nevonný výzkum pak reprezentovali japonští vědci, vítězové v oboru biologie. Prokázali, že když se bakterie z výkalů pandy smíchají s kuchyňským odpadem, sníží se postupně jeho hmotnost o více než devadesát procent.

Vědci se přijeli zasmát, ekonomové ne

Recesistické Ig Nobelovy ceny mají už svou proslulost. Pro všechny si na Harvard skutečně přijel alespoň někdo z oceněného vědeckého týmu, i když si laureáti museli veškeré náklady na cestu platit sami. Jedna členka anglické skupiny zkoumající dojivost krav podle jmen se nemohla účastnit, protože nedávno porodila dítě. Poslala tedy alespoň fotografii, na níž je kráva a dále pak ona a její malá dcerka převlečené za krávy.

Zato žádný z oceněných ekonomických manažerů na udělení ceny nereagoval a nedostavil se pro ni.

Nepřijel ani žádný irský policista. Zastoupila je však polská řidička Karolina Lewestamová, držitelka dokladu Prawo jazdy, která upřímně popřála irské policii vše nejlepší.

 

Právě se děje

Další zprávy