Americké úřady rozdávají trosky dvojčat

ČTK ČTK
11. 9. 2009 7:17
New York - Trosky budov Světového obchodního střediska by měly tvořit základy památníků po celých Spojených státech.
Dnes je to Ground Zero, zítra zde má stát Věž svobody
Dnes je to Ground Zero, zítra zde má stát Věž svobody | Foto: Reuters

Společnost Port Authority of New York and New Jersey, která po tragických událostech z 11. září 2001 skladovala zbytky budov, se nyní rozhodla je nabídnout starostům, organizacím a obecním zastupitelům. Informoval o tom deník The New York Times.

"Nejlepší způsob, jak uctít památku těch, kteří zahynuli při útocích 9. září, je najít v místo pro stovky těchto artefaktů, které jsme tolik let schraňovali," uvedl výkonný ředitel správy Christopher Ward. Minulý rok vyřídila správa 25 žádostí a dalších asi 12 čeká na vyřízení.

Trosky Světového obchodního střediska jsou uskladněny v jednom z hangárů na Kennedyho mezinárodním letišti, ve speciálních stanech, které udržují stálou teplotu a vlhkost. Jejich velikost se různí od několikatunových kusů až po tyče velikosti dopravního značení. V jednom ze stanů leží pomačkaný automobil newyorské policie, jako by ho tam právě někdo pohodil.

Mezi zájemci o trosky Světového obchodního střediska jsou radnice a požární zbrojnice z různých koutů USA. Asi 200 kusů je rezervováno pro národní památník 11. září, jeden menší kus oceli by měl putovat do muzea atomové energie v Las Vegas, které má na něj připravenou speciální schránku. Několik žádostí přišlo i z požárních zbrojnic ve Francii.

Jednotlivé kusy trosek nemohou být předány jednotlivcům. Mohou je získat pouze organizace a města, které musí ve své žádosti přesně specifikovat jak bude daný artefakt použit. Žádosti musí schválit soudce federálního soudu Alvin Hellerstein, protože mohou být stále považovány za důkazy v procesech spojených s útoky z 11. září. Zkoumání trosek bylo oficiálně ukončeno v roce 2005.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy