Ikea chtěla uctít den připomínající konec otroctví melounem, urazila tím černochy

Magazín Magazín
24. 6. 2021 16:59
Ikea v americkém státě Georgie se rozhodla speciální nabídkou jídla uctít den připomínající konec otroctví ve Spojených státech. Do menu proto zahrnula meloun a kuře, což se však dotklo černochů, protože právě tyto pokrmy jsou spojovány s rasovými stereotypy vůči Afroameričanům.
Ikea
Ikea | Foto: Shutterstock

O speciálním menu se podle americké televize CBS News jako první dozvěděli pracovníci pobočky. Nábytkářská firma jim rozeslala e-mail, kde si nabídku jídla mohli prohlédnout. Kromě těstovin se sýrem, zeleniny a sladkých brambor zahrnovala i smažené kuře a meloun.

A právě proti melounu a kuřeti se následně vymezilo přes 30 zaměstnanců, kteří na protest odmítli přijít do práce. Někteří kvůli tomu zvažovali i podání výpovědi. Poukazovali totiž na to, že otroky v minulosti krmili právě melouny. 

Vedoucí pobočky se za kontroverzní menu omluvil, nebylo podle něj v úmyslu kohokoliv pohoršit. Po úpravě se nakonec sváteční nabídka skládala ze zeleniny, kukuřičného chleba, bramborové kaše a sekané. 

Juneteenth je federální svátek, jímž si Američané připomínají konec otroctví. Ustavení nového svátku schválil minulý týden v rychlosti Kongres a prezident Joe Biden návrh podepsal. Tlak na federální zakotvení už roky oslavovaného významného dne zesílil po loňských masivních protestech, které vyvolalo úmrtí černocha George Floyda po tvrdém zásahu bělošského policisty.

Mohlo by vás zajímat: Černoši mizí z obalů i názvů

Není to jen hra. Pokračuje snaha, aby všechno bylo korektní. A může přijít doba, že lidi bude iritovat úplně všechno, míní kreativní ředitel Ogilvy. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy