Ville Platte (USA) - Třiapadesátiletá Donna Louise Grenwellová se před americkým soudem zodpovídala z toho, že prodala dvě malé děti za papouška kakadu a 175 dolarů (3325 korun).
A ačkoliv byl celý případ projednáván jakožto velmi těžký zločin, nakonec z něj všichni aktéři vyvázli relativně mírně.
Dobrý skutek ze všech stran
Kauza byla podle zpravodajského serveru Mnsbc.com posuzována jako obchodování s dětmi. Obviněným tak hrozilo mnohaleté vězení.
Nakonec však žena, která děti směnila za domácí zvíře a peníze, dostala trest "jen" 15 měsíců vězení. Vedle obhájce k tomu paradoxně napomohl i státní žalobce.
Advokát Donny Louise Grenwellové od počátku soudcům tvrdil, že jeho klientka celou věc myslela dobře. Podle něj se snažila pětiletému chlapci a čtyřleté dívce pomoci a chtěla jim zajistit pohodlný život.
A ačkoliv ženě za vážné trestné činy a recidivu hrozilo až deset plus dalších dvacet let za mřížemi, státní zástupce nakonec žalobu kvůli opakované trestné činnosti vůbec nepodal. Greenwellová se podle něj stala obětí špatně fungujícího justičního systému, a v trestním rejstříku dostala záznam, který si ve skutečnosti nezasloužila.
Prodej podle letáku
Co tedy vlastně zločinnému obchodu předcházelo a jak k němu došlo?
Greenwellová měla děti v péči déle než rok, protože je opustila jejich matka. U nové pěstounky se však neměly o moc lépe, žena péči nezvládala a děti byly podvyživené a zanedbané.
Pak podle vyšetřovatelů Greenwellová zahlédla leták s inzerátem na prodej papouška kakadu. Kontaktovala jeho majitele, manžele Romerovy, a nabídla jim jiný obchod: za zhruba dva tisíce dolarů (38 tisíc korun) jim prodá dvě děti.
Manželé souhlasili s tím, že Greenwellové zaplatí papouškem, který byl oceněn na 1500 dolarů (28,5 tisíce korun) a zbytek pár doplatí v hotovosti.
Nakupující, manželé Romerovi, byli logicky rovněž souzeni za těžký zločin obchodu s dětmi. Ani jejich trest však prozatím nebyl naplněn - uvěznění bylo pozastaveno výměnou za otevřené svědectví proti Greenwellové.