Američané cvičí rybu, která sama vplave do sítí

gaz
27. 3. 2008 10:15
Používají metodu Pavlovova zvonečku
Stane se okoun Centropristis striata prototypem ryby na zavolání?
Stane se okoun Centropristis striata prototypem ryby na zavolání? | Foto: EPA

Boston - Američtí vědci zkoušejí naučit ryby, aby plavaly rybářům přímo do sítí. A využívají k tomu techniku pavlovovského zvonečku.

Ruský vědec Ivan Petrovič Pavlov skrze pokusy se zvonečkem a psy dokázal, že je možné, aby tělo zvířete postupným učením získalo nové reflexy.

"Zdá se to šílené, ale je to skutečnost," řekl agentuře AP Simon Miner, šéf projektu, který na svůj výzkum od amerického ministerstva obchodu získal 270 tisíc dolarů.

Cílem je vytvořit rybu, která se sama krmí na širém moři a pak se - patřičně vykrmená - po zaznění signálu sama vydá do rukou rybářům.

Ekonomické i ekologické

Výzkumníci doufají, že finančně uleví rybářskému průmyslu, který nyní chová ryby na farmách. Krmení stojí peníze a farmy navíc do moře vypouštějí odpad.

Pokusy prý mohou pomoci i při vypouštění ohrožených druhů ryb z chovatelských stanic zpátky do přírody. Ryby by od začátku nebyly v moři odkázány pouze samy na sebe, ale mohly by se po nějaký čas vracet zpět k nakrmení.

"Pídíme se po inovacích, které by se doopravdy projevily na pobřežních společenstvích a životním prostředí," řekl AP Michael Rubino z vládního Úřadu pro výzkum atmosféry a oceánů. "A zde máme oboje."

Paměť 10 dní

Miner již dosáhl jistých úspěchů. Podařilo se mu prokázat, že se ryby jsou doopravdy schopné učit. Vycvičil je k tomu, aby si po zaznění zvukového signálu připlavaly na určité místo pro jídlo.

Dalším krokem bylo zjistit, jak jsou na tom ryby s pamětí. Některé zvuk údajně zapomněly již po pěti dnech, jiné si jej pamatovaly dvojnásobně dlouho.

Podle Minera nešlo ani tak o rozdíly mezi jednotlivými kusy, ale spíš o to, jak dlouhému tréninku byly podrobeny.

Hurá do Akvadómu

Pokusy probíhají od léta minulého roku a výzkumníci k nim používají hejno 6 500 okounů druhu Centropristis striata, kteří se vyskytují u atlantických břehů USA.

V květnu by mělo být 5 000 z nich převezeno do "Akvadómu" upevněného na mořském dně, kde se podrobí tréninku a pak budou vypuštěni do oceánu. Vědci poté budou pozorovat, zda se po zaznění signálu s dosahem 100 metrů ryby vrátí, nebo ne.

Centropristis striata je podle Minera druhem ryby, která moc daleko neplave, a omezený dosah signálu by mohl stačit. Skeptičtější je prezident Národní akvakulturní asociace Randy MacMillan.

Půlka stačí

"Moje zkušenost s rybami je, že poplují široko daleko," říká MacMillan, který na jedné z rybích farem pracuje. Bude prý také těžké přesvědčit rybáře, aby kusy ze svých farem vypustili do moře a pak spoléhali na to, že možná připlavou zpátky.

Podle výzkumníků by se však finančně vyplatilo, i pokud by se zpátky vrátila polovina ryb. Samozřejmě vykrmených.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy