Američané cvičí rybu, která sama vplave do sítí

gaz
27. 3. 2008 10:15
Používají metodu Pavlovova zvonečku
Stane se okoun Centropristis striata prototypem ryby na zavolání?
Stane se okoun Centropristis striata prototypem ryby na zavolání? | Foto: EPA

Boston - Američtí vědci zkoušejí naučit ryby, aby plavaly rybářům přímo do sítí. A využívají k tomu techniku pavlovovského zvonečku.

Ruský vědec Ivan Petrovič Pavlov skrze pokusy se zvonečkem a psy dokázal, že je možné, aby tělo zvířete postupným učením získalo nové reflexy.

"Zdá se to šílené, ale je to skutečnost," řekl agentuře AP Simon Miner, šéf projektu, který na svůj výzkum od amerického ministerstva obchodu získal 270 tisíc dolarů.

Cílem je vytvořit rybu, která se sama krmí na širém moři a pak se - patřičně vykrmená - po zaznění signálu sama vydá do rukou rybářům.

Ekonomické i ekologické

Výzkumníci doufají, že finančně uleví rybářskému průmyslu, který nyní chová ryby na farmách. Krmení stojí peníze a farmy navíc do moře vypouštějí odpad.

Pokusy prý mohou pomoci i při vypouštění ohrožených druhů ryb z chovatelských stanic zpátky do přírody. Ryby by od začátku nebyly v moři odkázány pouze samy na sebe, ale mohly by se po nějaký čas vracet zpět k nakrmení.

"Pídíme se po inovacích, které by se doopravdy projevily na pobřežních společenstvích a životním prostředí," řekl AP Michael Rubino z vládního Úřadu pro výzkum atmosféry a oceánů. "A zde máme oboje."

Paměť 10 dní

Miner již dosáhl jistých úspěchů. Podařilo se mu prokázat, že se ryby jsou doopravdy schopné učit. Vycvičil je k tomu, aby si po zaznění zvukového signálu připlavaly na určité místo pro jídlo.

Dalším krokem bylo zjistit, jak jsou na tom ryby s pamětí. Některé zvuk údajně zapomněly již po pěti dnech, jiné si jej pamatovaly dvojnásobně dlouho.

Podle Minera nešlo ani tak o rozdíly mezi jednotlivými kusy, ale spíš o to, jak dlouhému tréninku byly podrobeny.

Hurá do Akvadómu

Pokusy probíhají od léta minulého roku a výzkumníci k nim používají hejno 6 500 okounů druhu Centropristis striata, kteří se vyskytují u atlantických břehů USA.

V květnu by mělo být 5 000 z nich převezeno do "Akvadómu" upevněného na mořském dně, kde se podrobí tréninku a pak budou vypuštěni do oceánu. Vědci poté budou pozorovat, zda se po zaznění signálu s dosahem 100 metrů ryby vrátí, nebo ne.

Centropristis striata je podle Minera druhem ryby, která moc daleko neplave, a omezený dosah signálu by mohl stačit. Skeptičtější je prezident Národní akvakulturní asociace Randy MacMillan.

Půlka stačí

"Moje zkušenost s rybami je, že poplují široko daleko," říká MacMillan, který na jedné z rybích farem pracuje. Bude prý také těžké přesvědčit rybáře, aby kusy ze svých farem vypustili do moře a pak spoléhali na to, že možná připlavou zpátky.

Podle výzkumníků by se však finančně vyplatilo, i pokud by se zpátky vrátila polovina ryb. Samozřejmě vykrmených.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy