Američan narazil na pláži na děsivé stvoření. Vypadá jako příšera z Hledá se Nemo

pru pru
12. 5. 2021 19:38
Před několika dny nalezl Američan Ben Estes na pobřeží v Kalifornii podivuhodné stvoření. Na břeh se vyplavila ryba s neobvyklým vzhledem z řádu ďasovitých. Ty tráví většinu svého života na dnech oceánů v hloubkách až jeden kilometr. Správci tamního přírodního parku se tak podivují nad tím, jak se mohla na břeh vyplavit v tak zachovalém stavu.
Video: Aktuálně.cz

Estes narazil na vyplavenou rybu zcela náhodou, když se procházel po pláži ve státním parku Crystal Cove u kalifornského města Newport Beach. Svůj objev okamžitě nahlásil správcům parku a hlídce pláže, uvedl server NBC News

Ti vyplavenou rybu, měřící v průměru téměř půl metru, identifikovali jako jeden z 300 žijících druhů řádu ďasovitých. "Vidět mořského ďasa vcelku je velmi vzácné a je nám neznámé, jak nebo proč se ryba dostala na pobřeží," komentovali správci parku neobvyklý nález.

Prozatím není jasné, co se s rybou stane - zda se dostane do muzea nebo vzdělávacích institucí. Mořské stvoření si už i přesto získalo slávu na sociálních sítích a v zahraničních médiích.

Ryby z řádu ďasovitých jsou díky svým špičatým zubům a velkým ústům schopny pozřít potravu ve velikosti vlastního těla. Samice mají na své hlavě ústrojí, které vypadá jako prut se zářící lucernou. To jim slouží jako návnada k přilákání kořisti.

Ďasové se proslavili především díky animovanému filmu Hledá se Nemo. V jedné scéně začne protagonistu, rybku Nema, a jeho kamarádku Dory pronásledovat děsivé stvoření podobající se mořským ďasům.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Bitcoin se dál zotavuje, jeho cena přechodně vystoupila nad 34.000 dolarů

Bitcoin se po krátkém úterním propadu pod hranici 30 000 dolarů a následném oživení dnes dál zotavuje. Jeho cena přechodně vystoupila nad 34 000 USD (724 700 Kč), později ale kolísala na obě strany od této úrovně. Ukazují to data na specializovaném serveru CoinDesk. Nejznámější kryptoměna od svého dubnového maxima odepsala kolem poloviny své hodnoty.

K úternímu propadu přispěl tlak zejména čínských úřadů. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Dnes krátce před 11:00 se bitcoin prodával zhruba za 33 965 dolarů, a za posledních 24 hodin tak vykazoval růst o více než sedm procent.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy